Wciąż na rynku nie ma skutecznego leku na nowotwory, mimo że potrafimy zrewolucjonizować inne, czasem nawet bardziej skomplikowane dziedziny. Jak pokazują badania, dziennie na raka umiera około 300 osób w Polsce. Magdalena Kordon-Kaszala już kilka lat temu analizowała komórki nowotworowe. Podczas badań stworzono technologię STRIDE, która może przyspieszyć rozwój leków przeciwnowotworowych.
„Zanim wystartowałam z IntoDNA, pracowałam w Zakładzie Biofizyki Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadziłam tam badania z dr Mirosławem Zarębskim i dr Kamilem Solarczykiem pod kierunkiem profesora Jerzego Dobruckiego. W ramach badań analizowaliśmy komórki nowotworowe, aby lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za ochronę naszego DNA. Interesowało nas co się dzieje, kiedy np. pojawiają się pęknięcia w nici DNA, w cząsteczce przechowującej kod genetyczny. Na potrzeby badania postanowiliśmy stworzyć technologię, dzięki której uszkodzenia nici DNA można wykrywać, zaznaczać i obserwować bezpośrednio w materiale biologicznym. Nie mogliśmy znaleźć metody, która umożliwiłaby obserwację pojedynczych pęknięć bezpośrednio pod mikroskopem. Tak powstał STRIDE (Sensitive Recognition of Individual DNA Ends)” – mówi MamBiznes Magdalena Kordon-Kaszala.
Tym samym zdecydowano się skomercjalizować projekt i tak powstał startup biotechnologiczny intoDNA.
Warto przeczytać: „Jestem pewny, że coraz więcej spółek na rynku polskim, będzie dostrzegać potencjał modelu Virtual Biotech” – mówi CEO Auxilius Pharma, Jędrzej Litwiniuk
Kobieta w biotechnologii
Doktorat ukończyła w 2017 roku i to była równie ważna data dla intoDNA, które zostało założone we wrześniu. Wtedy też na Uniwersytecie Jagiellońskim udało się opracować metodę STRIDE, która jest bardzo precyzyjnym i czułym rozwiązaniem umożliwiającym rozpoznanie oraz oznakowanie pęknięć w łańcuchu DNA. Tak zrodził się pomysł na komercjalizację i założenie startupu biotechnologicznego.
Branża biotechnologiczna nabiera w Polsce coraz większego znaczenia, a na GPW chętnie pojawiają się spółki z tego sektora. intoDNA wchodząc na rynek miało zaplecze merytoryczne, jednak potrzebowało niezbędnego finansowania. Pierwszą rundę zorganizowano w 2019 roku.
„Na początku opatentowaliśmy naszą technologię i rozpoczęliśmy działania związane z „product market fit”. Uczyliśmy się „w locie”. Wtedy bardzo ważne było dla nas wsparcie merytoryczne, ale też pewne bezpieczeństwo finansowe, tak żebyśmy mogli skupić się na rozwoju biznesu. W 2019 zebraliśmy pierwszą rundę finansowania (seed-ową) wśród rodziny i znajomych, następnie już rok później spółka przekroczyła próg rentowności, co z kolei umożliwiło nam inwestowanie we własne badania i dalszy rozwój” – komentuje prezeska intoDNA.
Co ciekawe, wspomniana metoda STRIDE była produktem ubocznym prowadzonych badań. Jak podkreśla prezeska intoDNA, superczułe rozwiązanie jest w stanie znacząco przyspieszyć rozwój leków przeciwnowotworowych. W ciągu kilku lat udało się również zbudować doświadczony zespół specjalistów. Dzięki temu rozwijane są terapie nowej generacji.
Jak podkreśla Magdalena Kordon-Kaszala, choć technologie to domena mężczyzn, to kobiety również świetnie sprawdzają się w branży biotechnologicznej. Sama inspiruje się wieloma przedstawicielkami z tego świata.
„Niezwykle cenię kobiety, które dzięki swojej wiedzy i wytrwałości potrafiły osiągnąć sukces. Ważnymi postaciami są dla mnie na pewno wszystkie laureatki Nagrody Nobla, szczególnie w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, czy fizjologia lub medycyna. Tutaj mogę przywołać między innymi, Marię Skłodowską-Curie, Barbarę McClintock, Adę Yonath, Emmanuelle Charpentier, czy Jennifer Doudna. Oprócz tego obserwuję też kobiety, które działają prężnie w świecie biznesu i start-upów, w tym w przemyśle biotechnologicznym, pełniąc niejednokrotnie role w ścisłym leadershipie największych firm. Wśród nich zdecydowanie pojawiają się takie inspirujące postacie, jak Sheryl Sandberg, Jessica Livingston, Susan Galbraith, Emma Walmsley, Christi Shaw, Anne Wojcicki, czy Emily Weiss” – mówi założycielka intoDNA.
Historia prezeski spółki biotechnologicznej pokazuje, że nie ma ograniczeń w żadnej dziedzinie dla kobiet.
Źródło grafiki: Sukces Pisany Szminką
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)