Dane Komisji Europejskiej są bezlitosne. Polska zajmuje 24 na 27 miejsc w rankingu integracji technologii cyfrowych w biznesie. Eksperci wskazują, że luka AI sprawia, że sektor MŚP nie wykorzystuje krajowego potencjału technologicznego.
Zaledwie 6% polskich przedsiębiorstw wykorzystuje rozwiązania sztucznej inteligencji w swojej działalności. To dopiero 22. wynik w całej Unii Europejskiej. Zaległości są duże, a gra toczy się o wielką stawkę. Zgodnie z raportem McKinsey & Company pełna cyfryzacja polskiej gospodarki mogłaby skutkować wzrostem PKB o 64 mld euro do 2025 roku.
Wygląda na to, że z ogromnej szansy zaczynają zdawać sobie sprawę politycy rządzącej koalicji. Niedawno informowaliśmy o najnowszym programie pomocy z KPO, który ruszy w 2025 roku. Ponad 2,8 mld zł ma wspomóc cyfryzację polskich firm. Okazuje się, że nie są to jedyne inicjatywy rządu w tej sprawie.
Warto przeczytać: Ponad 2,8 mld zł z KPO dla polskich przedsiębiorców. Środki mają wspomóc ich transformację cyfrową
Luka AI w polskich MŚP
Przyczyny problemu z cyfryzacją w polskich firmach są złożone. Krajowi programiści i inżynierowie AI są cenieni na całym świecie. Z powodzeniem pełnią ważne funkcje w gigantach technologicznych, takich jak Google, czy Microsoft. Również polskie startupy technologiczne nie mają problemów z wejściem na globalne rynki.
Te jednak zaczynają się, gdy nowoczesne technologie trzeba wdrożyć w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jedną z przyczyn jest fakt, że operuje się w nich na rozproszonych, niezintegrowanych ze sobą systemach. Z tego powodu olbrzymia część procesu cyfryzacji jest marnowana na czyszczenie danych, a nie ich docelową analizę. Według raportu Deloitte, 63% polskich firm uważa niską jakość danych za główną przeszkodę w adopcji AI.
To, że polskie talenty technologiczne są cenione na świecie ma również swoje wady. Często brakuje ich z tego powodu na polskim rynku. Dane Fundacji Digital Poland wskazują, że 36% firm uważa brak specjalistów za główną barierę w adopcji AI.
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniami dla MŚP
Pozostałe ważne kwestie związane są z finansami i bezpieczeństwem firm sektora. Aż 58% MŚP uważa, że wdrożenie AI jest poza ich zasięgiem finansowym. Tu z pomocą przychodzi wspomniany już wcześniej program pomocy opracowywany przez resort cyfryzacji. Oprócz tego aż 45% firm obawia się naruszeń bezpieczeństwa związanych z AI i barier regulacyjnych. Również w tej kwestii rola rządu jest bardzo ważna.
Jak zapewnił w rozmowie z PAP minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, resort priorytetowo traktuje prawne regulacje w zakresie sztucznej inteligencji. Do końca roku ma powstać projekt ustawy, która wprowadzałaby w życie unijny akt o AI. Solidne ramy prawne wprowadzenia nowych technologii to rozwiązanie, które ma wesprzeć nie tylko państwo, ale także sektor prywatny. Na mocy ustawy ma powstać również specjalna komisja, która będzie odpowiedzialna za rozwój AI i bezpieczeństwo całego procesu.
To ważny krok w kontekście przyspieszenia całego procesu cyfryzacji w polskim sektorze MŚP. Jeśli nie skończy się jedynie na rządowych deklaracjach, krajowa gospodarka ma szansę stać się w tej kwestii ważnym graczem. I to nie tylko na europejskim rynku.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)