Niedawno pisaliśmy, że Powerdot uruchomił już w Polsce 250 punktów do ładowania aut elektrycznych, a w realizacji jest jeszcze 1500 takich miejsc. Teraz firma pozyskała 100 mln euro w ramach kolejnej rundy finansowania. Część środków trafi na polski rynek, gdzie łączna wartość inwestycji Powerdot wyniesie 200 mln zł do 2025 roku.
Powerdot zamierza zbudować w Polsce gęstą sieć stacji o dużej mocy. Ponadto, firma stawia na rozwój technologii rewolucjonizujących korzystanie z usługi ładowania, w tym nowoczesnych płatności.
„Polska jest dla Powerdot jednym z najważniejszych rynków, ze względu na jej wielkość, potencjał ekonomiczny, a także stosunkowo wczesny etap rozwoju elektromobilności” – mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce.
Warto przeczytać: Powerdot chętnie inwestuje w Polsce i stawia kolejne stacje ładowania aut elektrycznych
Elektromobilność w Polsce
Powerdot od dłuższego czasu rozwija w Polsce punkty do ładowania aut elektrycznych. Firma zrealizowała już 250 takich stacji, a w planach jest jeszcze 1500. Na inwestowanie w Polsce pozyskała kolejne finansowanie. W ramach kolejnej rundy Powerdot otrzymał wsparcie w wysokości 100 mln euro, które przeznaczy na rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie. Kapitał pochodzi od francuskiego funduszu infrastrukturalnego Antin. Już wcześniej dokapitalizował on firmę kwotą 150 mln euro.
Znaczna część tej kwoty zostanie zainwestowana na polskim rynku. „Uwzględniając już realizowane i rozpoczęte inwestycje, Powerdot przeznaczy na rozwój infrastruktury w Polsce łącznie 200 mln zł do końca 2025 roku” – informuje Grigoriy Grigoriev.
Firma jest obecnie w trakcie budowy 600 stacji ładowania, które będą zlokalizowane przy sklepach Biedronkach. Punkty będą mieć moc 120 kW każdy. Inwestycja spowoduje potrojenie dostępnej w Polsce liczby złączy DC o mocy powyżej 100 kW. Powerdot tworzy też infrastrukturę dla licznych parków i galerii handlowych usytuowanych w różnych częściach Polski.
Łącznie wartość inwestycji Powerdot w Europie wyniesie na koniec przyszłego roku 260 mln euro. Wartość realizowanych w Polsce projektów jest większa od inwestycji Powerdot w Hiszpanii, Portugalii czy w Belgii, ustępując pod względem wielkości jedynie rynkowi francuskiemu.
Źródło grafiki: Powerdot
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)