Rosnące koszty pracy zmuszają przedsiębiorców do konkretnych działań. Co można było przewidzieć, większość z nich zrekompensuje je sobie podwyżkami cen swoich towarów i usług.
Reakcję sektora MŚP na wzrost kosztów pracy, związany między innymi z wyższymi cenami energii i wzrostem wynagrodzeń zbadano na zlecenie BIG InfoMonitor. Ponad połowa przedsiębiorców (55%) w trzecim kwartale roku poinformowało o podwyżkach. 15% już zdążyło podnieść ceny, reszta planuje zrobić to do końca roku.
Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstw, najwięcej (60%) podwyżek dotyczy małych firm. 54% mikroprzedsiębiorców także już przeprowadziło lub zapowiada tego typu działania. Planuje je także 44% średnich firm. Co piąty średni przedsiębiorca nie podjął jednak jeszcze decyzji dotyczących cen. Skala podwyżek może być więc finalnie jeszcze większa.
Warto przeczytać: Urzędy skarbowe poprawiły skuteczność. Kontroli jest coraz mniej, ale ich efekty są imponujące
Zmiany cen w poszczególnych branżach
Wzrost cen najczęściej planowany jest wśród przedsiębiorców z branży budowlanej. Planuje go aż 63% tego typu firm. Należy zauważyć, że towarzyszy on temu rodzajowi działalności już od dłuższego czasu. Do czasu badania BIG InfoMonitor ceny podniosło już 16% firm budowlanych.
Podobnie sytuacja wygląda w branży transportowej. Ceny podniesie połowa tego rodzaju firm. Nieco lepiej sytuacja wygląda w handlu, usługach i przemyśle. Co więcej, niemal 32% tego sektora nie zamierza podnosić cen. 22% planuje nawet ich obniżkę.
Optymizm szybko może jednak zniknąć. Wszystko przez planowany od 2025 roku nowy poziom płacy minimalnej. Przedsiębiorcy wielokrotnie alarmowali, że przyczyni się on do zagrożenia rentowności wielu biznesów. A gdy takie zagrożenie się pojawi, podwyżki wydają się być nieuniknione.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)