SatRev to wrocławska spółka sektora kosmicznego założona w 2016 roku. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i obsługą nanosatelit oraz ekspertyzami z analiz danych. To jedna z kilku firm, które postawiły sobie za cel udoskonalenie obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Od początku prowadzenia działalności udało jej się wysłać na orbitę już 11 satelitów.
Warto przeczytać: Przełom dla polskiego sektora kosmicznego. Największy polski satelita zostanie wystrzelony w tym roku
Rosnące zapotrzebowanie
Motorem napędowym rozwoju spółki jest rosnące zapotrzebowanie na usługi branży NewSpace na całym świecie. Napięcie geopolityczne oraz trwający konflikt w Ukrainie sprawiają, że stale rosną wydatki na sektor obronny. System satelit do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym jest jego ważnym elementem. Nie należy również zapominać o jego wadze w kontekście branży klimatycznej.
„Nasz cel zawsze był ten sam – stworzyć konstelację do obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości obrazu i w czasie jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego. Teraz to właściwy czas i miejsce, aby wykorzystać nasze dotychczasowe osiągnięcia oraz wiedzę” – zaznacza Prezes SatRev, Grzegorz Zwoliński.
Obecnie spółka realizuje kilka dochodowych kontraktów dla agencji rządowych. Są nimi między innymi dostarczanie danych, kompleksowe programy projektowania, produkcji i wynoszenia satelitów dla agencji rządowych Sułtanatu Omanu oraz Australii. Zamierza również sfinalizować tego typu umowy z innymi krajami, w tym z państwami Afryki.
Dwa filary działań SatRev
Earth Observation Data to podstawa działania SatRev. Do tego typu usług należą wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne dla podmiotów obejmujących wszystkie krytyczne obszary decyzyjne. Jako przykłady można tu podać nie tylko sektor wojskowy, ale także ubezpieczeniowy i morski.
Drugi obszar działań spółki związany jest z dużą inwestycją. Polega ona na budowie własnych satelitów. Mają one stworzyć konstelację REC. To system, który umożliwia zaawansowaną obserwację Ziemi w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym. Oprócz tego usługi firmy umożliwiają wynoszenie ładunków klientów na orbitę. W planach na przyszłość jest uruchomienie usługi rezerwacji ładunków do transportu kosmicznej online.
Konstelacja REC
Budowa własnej konstelacji REC ma umożliwić SatRev stanie się liderem w tym segmencie usług. Jej budowa wymaga umieszczenia na orbicie okołoziemskiej ponad tysiąca satelitów. Ich częstotliwość odświeżania to 30 minut. Cały system wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.
Perspektywa ponadprzeciętnego zwrotu z inwestycji i potencjał systemu to czynniki, które sprzyjają pozyskiwaniu kolejnych inwestorów. Najnowszym została spółka inwestycyjna Imperio ASI. Oprócz tego znaczące wsparcie projektu zadeklarował główny udziałowiec SatRev.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)