Barometr EFL to cykliczne kwartalne badanie sektora MŚP. Informuje o skłonności firm do wzrostu, rozumianego jako realizacji celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków. Badanie jest przygotowywane przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, części Grupy Crédit Agricole. Bierze w nim udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm.
Warto przeczytać: Polska mikroprzedsiębiorstwami stoi. Wnioski z nowego raportu PARP
Optymizm inwestycyjny powoli rośnie
Jedną ze składowych Barometru EFL jest skłonność do inwestycji. Analizując wyniki z ostatnich dwóch lat, zauważyć można regularny wzrost podmiotów, które zamierzają zwiększyć ilość inwestycji. W tym kwartale taką deklarację składa 15% badanych firm, co oznacza wzrost o 3% od ostatniego badania. Spada natomiast zapotrzebowanie na zewnętrzne finansowanie inwestycji. Taką potrzebę deklaruje 14% respondentów. To aż o 10% mniej niż w minionym kwartale. Eksperci wskazują, że ciężko jednoznacznie określić charakter tej zmiany.
„Wciąż trudno jednoznacznie powiedzieć, że spadek zapotrzebowania na kredyt, pożyczkę czy leasing to dobry, czy zły sygnał. Do czasów pandemii więcej finansowania zewnętrznego oznaczało, że firmy więcej inwestują, że biznes „lepiej się kręci”. Od marca 2020 roku ten instrument finansowy wielu przedsiębiorców uważało za konieczny, żeby przetrwać. Dziś jest to miks obu podejść” – tłumaczy Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.
Większe firmy inwestują chętniej
Najnowszy Barometr EFL pokazuje jeszcze jedną zależność. Wraz ze wzrostem wielkości firmy, rośnie również jej skłonność do inwestowania. Ta jest zdecydowanie najwyższa wśród największych podmiotów sektora MŚP. Aż 4 z 10 średnich firm zamierza w trzecim kwartale roku zwiększyć własne inwestycje. Dokładna wartość tego wskaźnika to dla średnich firm 42%, co jest o 8% większe niż w poprzednim badaniu. W przypadku mikro firm deklaruje to 6%. Co dziesiąta mała firma chce w tym kwartale inwestować więcej niż poprzednio.
Jak widać, to głównie średnie firmy napędzają potencjał inwestycji sektora MŚP. Z pewnością ma to związek z ich lepszą sytuacją finansową. Daje im ona większą swobodę inwestycyjną. Aż 30% z nich liczy na większe obroty ze sprzedaży w tym kwartale. Ciężko winić mniejsze podmioty za niższą skłonność do inwestycji. Zaledwie 11% mikro i 17% małych spodziewa się wzrostu sprzedaży w najbliższym czasie.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)