Roszady w OpenAI. Współzałożyciel odchodzi do konkurencyjnego startupu

Informacje o autorze

07 sierpnia 2024
Udostępnij:

John Schulmann, jeden z założycieli OpenAI opuścił firmę i zasilił startup Anthropic. To nie jedyna z ostatnich zmian w firmie twórcy ChatGPT.

OpenAI

Ostatnie dni nie są najlepsze, przynajmniej w kwestii wizerunkowej, dla OpenAI. Niedawno informowaliśmy o umieszczeniu jej przez Microsoft na liście swoich konkurentów. Teraz, zgodnie z informacjami portalu Techcrunch, współzałożyciel firmy, John Schulmann, opuszcza ją, by stać się częścią startupu Anthropic. To także jeden z konkurentów w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji.

Warto przeczytać: Relacja Microsoft i OpenAI ze statusem „to skomplikowane”. Twórcy ChatGPT na liście konkurentów giganta

Schulmann chce bezpiecznej AI

Samo odejście zostało już potwierdzone zarówno przez OpenAI, jak i Johna Schulmanna. Firma zapewniła o swojej wdzięczności za stworzenie przez niego podstaw platformy chatbotów ChatGPT, które również dzięki niemu mogą realizować instrukcje człowieka. 

Schulmann podkreślił z kolei, że chce w większy sposób być odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji i jej właściwego zastosowania przez człowieka. W swoim poście na platformie X wyraził nadzieję, że tego typu możliwości da mu startup Anthropic.

Zmiany w OpenAI

Oświadczenie Schulmanna może podsycać kontrowersje związane z niewłaściwym podejściem firmy do badań nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji. Co więcej, to nie jedyna ze zmian w załodze startupu w ostatnim czasie. Inny ze współzałożycieli, Greg Brockman potwierdził, że do końca bieżącego roku skorzysta z urlopu. Ma mu on pomóc nabrać sił do dalszej pracy. Jeden z nowszych nabytków OpenAI, Peter Deng, który pracował w firmie od zeszłego roku, niedawno również ją opuścił.

Być może to tylko przypadkowa zbieżność wydarzeń, jednak z pewnością budzi ona zainteresowanie inwestorów i rynkowej konkurencji. Także z tego powodu warto śledzić dalsze roszady na rynku sztucznej inteligencji.

Warto przeczytać: Akt o AI przyjęty. Unia Europejska reguluje stosowanie sztucznej inteligencji

Polecamy

Więcej w tym dziale: