Rynek medtech przyciąga inwestorów. Jego wartość za kilka lat osiągnie wartość 550 mld dolarów

Informacje o autorze

27 czerwca 2024
Udostępnij:

Rynek medtech do 2027 roku może osiągnąć wartość 550 mld dolarów, według raportu McKinsey. Inwestorzy coraz chętniej kierują kapitał do tego sektora.

rynek medtech

Bez wątpienia pandemia nie pozostawiła suchej nitki na sektorze medycznym. Wcześniej był on zdominowany przez duże firmy technologiczne, natomiast teraz „na prowadzenie” coraz częściej wysuwają się mniejsze spółki oraz startupy z branży medtech. Sektor stał się otwarty na innowacje, choć w ubiegłym roku miało miejsce spowolnienie na rynku.

Obecnie sektor zmaga się z niesprzyjającymi warunkami ekonomicznymi. Tym samym prognozy McKinsey na ten rok wskazują na stabilizację w branży, a mimo wszystko będzie ona na wyższym poziomie niż średnia sprzed 2020 roku.

„W tej sytuacji liderzy medtech muszą odświeżyć i zrewidować swoje strategie, aby nie przegapić kolejnej fali innowacji i wzrostu. Na Zachodzie od dawna funkcjonuje z sukcesami współpraca startupów i innowatorów z placówkami medycznymi, ponieważ poprawa efektywności funkcjonowania opieki zdrowotnej jest nieunikniona i powinna być wspólnym celem innowatorów, biznesu, przemysłu, placówek medycznych oraz administracji” – mówi Jakub Chwiećko, lekarz pediatra i ekspert w dziedzinie innowacji w ochronie zdrowia.

Warto przeczytać: „Chcemy, aby Polska w końcu zaistniała na mapie innowacji farmaceutycznych” – Łukasz Zybaczyński, prezes BioResearch Pharma

Medtechy podbijają rynek

Od dłuższego czasu obserwujemy na polskim rynku coraz większą liczbę startupów z branży medtech. Tworzą oni rewolucyjne rozwiązania medyczne, które mają na celu poprawę jakości leczenia oraz życia pacjentów. Również ułatwiają one codzienną, trudną pracy lekarzy. Również obserwujemy kapitał napływający do spółek z tego sektora w kolejnych rundach finansowania. Choć w tym roku, zdaniem raportu McKinsey, czeka nas stabilizacja, to już w 2027 roku wartość rynku medtech może osiągnąć wartość 550 mld dolarów.

Branża medtech głównie opiera się na badaniach i rozwoju, znanym pod nazwą R&D. Według raportu firmy McKinsey, tylko w 2022 roku firmy z tego sektora przeznaczyły na ten cel ponad 42 mld dolarów. Aby zwiększyć również dostępność innowacji na polskim rynku, Jakub Chwiećko oraz Marcin Trzaskowski stworzyli Medical Innovation Institute. Jego celem jest połączenie innowatorów z ekspertami zainteresowanymi testowaniem nowych technologii.

„Twórcy innowacji dysponują ogromną wiedzą technologiczną i przełomowymi pomysłami. To, co często staje im na przeszkodzie to brak spojrzenia od strony lekarza, czy możliwości dotarcia do ekspertów i szpitali, które pomogą im niejako skonfrontować pomysł z rzeczywistością i dostosować rozwiązania do  potrzeb polskiej placówki medycznej. Ponieważ sami jesteśmy lekarzami i mieliśmy okazję widzieć to, jak bardzo polskie szpitale łakną innowacji, ale też jak wyboista bywa droga do ich wprowadzenia, postanowiliśmy tę drogę ułatwić zainteresowanym innowatorom. Dlatego powołaliśmy Medical Innovation Institute, którego misją jest wspólne dążenie do podnoszenia standardów opieki zdrowotnej” – wyjaśnia CEO Instytutu, Jakub Chwiećko.

Polskie medtechy na rynku

Tylko w ostatnich tygodniach pisaliśmy między innymi o zaangażowaniu finansowym Smartlink Partners w medtech Doctor.One. Zespół Quantum Innovators pozyskał kapitał na problemy kardiochirurgii. ImmunoTronics otrzymał nagrodę w konkursie Infoshare na szybsze diagnozowanie sepsy. Również anioł biznesu w rozmowie z MamBiznes wskazywał, że medtechy mają coraz większy potencjał.

„(…) Myślę, że sprawy związane z sektorem medtech mają duży potencjał, ponieważ mamy do czynienia z szeregiem trendów, które będą potrzebowały rozwoju tego obszaru. Mowa między innymi o starzejącym się społeczeństwie, niezdrowym stylu życia oraz zmianach klimatycznych wpływających np. wzrost temperatury. Dlatego widzę tu potencjał na pozyskiwanie inwestorów i następnie sprzedaż innowacyjnych rozwiązań” – wskazywał niedawno w wywiadzie dla MamBiznes Adam Radzki, anioł biznesu.

Warto przeczytać: Smartlink Partners dołącza do medtechu Doctor.One. Wsparcie w wysokości 0,5 mln euro

Polecamy

Więcej w tym dziale: