Salesforce planuje zwiększyć swoje możliwości. W grze duże przejęcie

Informacje o autorze

15 kwietnia 2024
Udostępnij:

Światowy lider w dostarczaniu oprogramowania dla przedsiębiorstw planuje dalszy rozwój. Według informacji Bloomberga Salesforce rozważa przejęcie firmy Informatica.

salesforce

Fuzja miałaby zwiększyć możliwości Salesforce w zakresie integracji danych i zarządzania nimi. Dopięcie transakcji byłoby również sygnałem, że przedsiębiorstwo poradziło sobie z krytycznymi głosami inwestorów, którzy negowali strategię przejęć realizowaną przez firmę. Wszystko wskazuje na to, że presja funduszy na zachowanie powściągliwości inwestycyjnej została przełamana.

Nie byłoby to możliwe bez poprawienia rentowności Salesforce. Firma dokonała w ostatnich dwóch latach redukcji kosztów, likwidując kilkaset etatów w najmniej rentownych działach. Obecnie skupia się na wzroście sprzedaży, którą zahamowało wśród przedsiębiorstw ograniczenie wydatków na oprogramowanie.

Warto przeczytać: Google i Bayer ogłaszają współpracę. Pomogą radiologom pracować efektywniej

Jedno z największych przejęć w historii

Informatica to amerykańska spółka zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla przedsiębiorstw. Jej produkty umożliwiają zarządzanie danymi przedsiębiorstwa w chmurze i ich integrację. Zgodnie z informacjami przedsiębiorstwa, jego roczne przychody wynoszą około 1,7 mld dolarów. Wartość rynkowa notowanej na giełdzie spółki wyniosła w piątek około 11,4 mld dolarów. Fuzja z Salesforce pogłębiłaby proces konsolidacji w branży dostawców oprogramowania. 

Według agencji Bloomberg porozumienie może nastąpić już w ciągu tygodnia. Dziennikarzom nie udało się jednak uzyskać komentarza zarówno od przedstawicieli Salesforce, jak i zarządców Informatica. W przypadku powodzenia byłaby to druga lub trzecia co do wielkości tego typu transakcja w historii Salesforce. Największą było przejęcie platformy komunikacji biznesowej Slack Technologies. Zakończona w 2021 roku transakcja opiewała na kwotę około 27 mld dolarów.

Warto przeczytać: Fuzje i przejęcia na polskim rynku. W pierwszym kwartale odnotowano ponad 90 transakcji

Polecamy

Więcej w tym dziale: