Powyższe dane są elementem raportu Scotch Whisky Economic Impact. Został on przygotowany przez Scotch Whisky Association. Światowa sprzedaż whisky w 2023 roku wyniosła 1,7 mld butelek. Jej największe wzrosty notuje się w krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Tajwan czy Singapur.
Spośród państw Unii Europejskiej do największych importerów szkockiej whisky należą Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska. W 2023 roku do Polski zaimportowano 45 milionów butelek whisky. W 2021 roku udział Polski w światowym eksporcie trunku wyniósł 3,9%.
Whisky to wciąż dobra inwestycja
Dane z raportu Scotch Whisky Economic Impact wskazują, że whisky wciąż jest pożądanym towarem na rynku alkoholi premium. Co ciekawe znaczny potencjał przejawia również jako produkt inwestycyjny. Jako że nie jest powiązane z rynkiem akcji, wielu inwestorów stosuje je jako dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego.
Na zainteresowanie inwestorów z pewnością wpływają również długoterminowe prognozy. Według IWSR Drinks Market Analysis szkocka whisky będzie w latach 2022-2027 odnotowywała stały wzrost sprzedaży. Prognozuje się, że w Indiach jej sprzedaż w okresie 2019-2027 wzrośnie aż sześciokrotnie.
Wśród zagrożeń dla inwestorów wymienia się opóźnienie dostaw związane z niewystarczającą dostępnością beczek. Eksperci wskazują także na problem cła, które rząd Wielkiej Brytanii zamroził do 1 sierpnia 2024 roku. Nie powinno to jednak zmienić kierunku przyszłych prognoz.
„Rynek szkockiej whisky pomimo wszystkich zawirowań na świecie, takich jak pandemia, wojna na Ukrainie czy Brexit nadal jest wiodący pod kątem prestiżu i jakości. Dlatego też kupowanie whisky w beczkach jest sensowną lokatą kapitału, bo opiera się na rynku towarowym” – podkreśla Krzysztof Maruszewski, dyrektor zarządzający Stilnovisti.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)