Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Tylko kilka dni na skorzystanie z małego ZUS-u

Wraz z przyjściem nowego roku weszły w życie przepisy o tzw. małym ZUS, które pozwalają przedsiębiorcom na płacenie niższych składek. Aby jednak skorzystać z nowych rozwiązań właściciel firmy musi dopełnić odpowiednich terminów.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Pomysłodawcy nowych rozwiązań, a więc Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypominają, że aby opłacać składki na zasadach tzw. małego zus-u trzeba w ciągu 7 dniu od obowiązywania nowego prawa przedstawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. Obowiązek ten wynika z ustawowych zapisów podkreśla w komunikacie resort.

7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u. Wynika on z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13). Przepis ten mówi, że w przypadku zmiany danych, płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian. Obejmuje to wszelkie zmiany danych dotyczących ubezpieczonych (np. nazwisko ubezpieczonego, czy – jak w wypadku Małego ZUS-u – kod tytułu ubezpieczenia). Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r., termin zgłoszenia upływa więc 8 stycznia 2019 r.

Ministerstwo przypomina także jakie podmioty mogą skorzystać z dobrodziejstw małego zusu, a kto jest z tych zapisów wyłączony:

Z Małego ZUS-u nie mogą korzystać podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i zwolnieni z podatku VAT. Wyłączenie to wynika z tego, że tacy przedsiębiorcy nie składają do urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT (z których ZUS pozyskuje dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek). Nie ma zatem możliwości, aby wspólnie z fiskusem zweryfikować wysokość przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę, a jest to kryterium uprawniające do korzystania z małego zus-u

Osoby prowadzące własny biznes, które chcą skorzystać z małego zus-u muszą mieć także na uwadze fakt, że kryterium, które jest podstawą do zastosowania przepisów „małego zusu” są przychody osiągnięte przez przedsiębiorcę w poprzednim roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.