Ile kosztuje założenie własnej firmy?

W Polsce najbardziej popularnymi formami dla własnego biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna czy spółka z o.o. Jednak koszt ich założenia jest bardzo różny. Ile kosztuje założenie własnego biznesu w Polsce?

Foto: FORUM/ Krzysztof Serafin

Każda czynność administracyjna niesie za sobą konieczność wniesienia stosownej opłaty. Dotyczy to również założenia własnego biznesu, choć nie w każdym przypadku. Bowiem niekiedy za założenie firmy przedsiębiorca może nic nie zapłacić, jednak w innym przypadku może ponieść koszt w wysokości 1,5 tys. zł.

Założenie własnego biznesu za darmo

Mówi się, że nic nie ma za darmo. W większości przypadków jest w tym dużo prawdy. Jednak przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też spółki cywilnej faktycznie nie ma konieczność wydawania ani złotówki . Co więcej wszystkie formalności można zrobić nie wychodząc z domu. O tym jak założyć własną firmę przez internet przeczytasz tutaj.

Spółka z o.o. to duży koszt

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tutaj opłaty za założenie takiej formy działalności już są i nie należą do najmniejszych. Przede wszystkim pojawia się opłata za rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym, która wynosi 500 zł. Można jednak ten koszt zmniejszyć o połowę, czyli do 250 zł pod warunkiem, że przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie ze wzorca umieszczonego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ponadto przedsiębiorca będzie musiał uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi od dokładnie 0,5 proc. zadeklarowanego kapitału zakładowego. Oznacza to, że przy minimalnym, wynoszącym 5000 zł przedsiębiorca zapłaci 25 zł.

Jednak na tym nie koniec kosztów związanych z samym założeniem własnego biznesu. W przypadku spółki z o.o. koniecznie należy spisać umowę przed notariuszem. To właśnie koszt jego usług może być najwyższa w procesie otwierania własnej działalności. Wynagrodzenie notariusza jest z góry ustalone przez Ministra Sprawiedliwości, który publikuje maksymalne stawki jakie może pobrać notariusz. Ich wysokość zależy od wielkości kapitału:

1)do 3000 zł – 100 zł;

2) powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;

3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł

4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

7) powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Rodzaj kosztu Jednoosobowa działalność gospodarcza Spółka cywilna Spółka z o.o.
Rejestracja w CEIDG 0 zł 0 zł
Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym 500,00  zł  250 zł*
Ogłoszenie w monitorze sądowy 100,00 zł
Dokonanie zmiany wpisu w rejestrze 250,00 zł  200 zł*
Przyjecie dokumentów 40,00 zł
uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowniu rejestrowym                         40,00 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych 0,5 proc. **
Koszty notarialne z tytułu umowy zakładanej spółki 600 zł
* przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym
** liczony od wielkości kapitału zakładaowego
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

opiekunnestbank

27 listopada 2019 Odpowiedz

Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank.pl/wspolpraca Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl

Avatar

oedagrasso

19 kwietnia 2020 Odpowiedz

Dzień dobry, zachęcam wszystkich zainteresowanych otwarciem własnego lokalu gastronomicznego do zainteresowania się konceptem pizzerii DaGrasso. Oferujemy przejrzyste warunki współpracy i partnerską atmosferę w relacjach biznesowych. Wspieramy Franczyzobiorcę na każdym etapie rozwoju inwestycji mające na celu ułatwienie startu biznesu oraz zapewnienie stałego i zrównoważonego przychodu:
• oferujemy sprawdzony know-how
• mocne wsparcie marketingowe dzięki ogólnopolskiej promocji sieci
• dostęp do projektów graficznych i materiałów marketingowych, które umożliwiają działania franczyzobiorcy w ramach marketingu lokalnego
• wsparcie szkoleniowe dla Ciebie i Twoich pracowników
• przygotowanie projektu technologicznego i aranżacja wnętrza lokalu
• wsparcie w podstawach rachunkowości biznesowej
• sprawdzony system dostaw produktów podlegających stałej kontroli jakości.
• wsparcie operacyjne Managera Regionu

Więcej informacji: dagrasso.pl/franczyza

Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

Konsultant marki DaGrasso

Avatar

andnowy

31 grudnia 2021 Odpowiedz

Dochodzi do tego również kwestia konta firmowego. Konta prywatne są zwykle darmowe, gorzej jest w przypadku konto firmowych, na których banki niejednokrotnie naliczają spore opłaty dodatkowe.

Od siebie polecam serwis:
https://www.konto-studenckie.pl

Możecie tutaj poczytać sobie o ofertach w poszczególnych bankach oraz zdecydować się dla siebie na najlepszą.

Avatar

Aliex fu

1 lutego 2022 Odpowiedz

Można pokorzystać z dobrodziejstw okazyjnych produktów na przykład. Sa takie produkty jak darmowy program do fakturowania na przykład https://www.mega-tech.com.pl/

Avatar

Aliex fu

1 lutego 2022 Odpowiedz

Można pokorzystać z dobrodziejstw okazyjnych produktów na przykład. Sa takie produkty jak darmowy program do fakturowania na przykład https://www.mega-tech.com.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*