Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Lokata bankowa dla firmy – czy jest to opłacalne?

Nadwyżki finansowe w firmie możesz przeznaczyć na rozwój działalności lub inwestycje. Możesz też traktować je jako bufor bezpieczeństwa, pomagający utrzymać płynność finansową w gorszych czasach. Na ten ostatni wariant decyduje się wielu przedsiębiorców, którzy takie wolne środki często umieszczają po prostu na lokacie. Sprawdź jednak, czy taka lokata dla firmy się dzisiaj opłaca.

Umieszczenie wolnych środków na lokacie bankowej jest dla firmy najprostszym sposobem na ich zagospodarowanie. Na pewno bowiem nie opłaca się ich trzymać na koncie firmowym, które zazwyczaj nie jest w ogóle oprocentowane. Lokata powinna natomiast co do zasady zapewnić jakieś zyski z odsetek. Poza tym jest bezpieczna, ponieważ nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem utraty kapitału.

Jakie korzyści może przynieść lokata dla firmy?

Lokaty bankowe należą do najbezpieczniejszych form przechowywania oszczędności. Zgromadzone na nich środki są bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w razie problemów finansowych banku wypłaci je deponentowi do kwoty 100 tys. euro.

Do założenia lokaty zachęca także ich oprocentowanie, które umożliwia pomnożenie kapitału. W zamian za ulokowanie na lokacie sumy pieniędzy na określony czas, bank wypłaca je bowiem po zakończeniu terminu lokaty powiększone o odsetki.

Lokata może więc przynieść szereg korzyści także dla firmy, ponieważ:

 • jest bezpiecznym sposobem na zagospodarowanie nadwyżek finansowych,
 • daje szansę na wypracowanie odsetek od wolnych środków, co nie jest możliwe przy trzymaniu ich na bieżącym rachunku firmowym,
 • można ją wykorzystać jako zabezpieczenie kredytu.

Dla przedsiębiorców znaczenie ma również łatwość założenia takiego depozytu w banku. Zazwyczaj bowiem mogą to zrobić nawet przez telefon lub za pomocą kilku kliknięć w bankowości elektronicznej, w której obsługują konto firmowe.

Jakie lokaty dla firm proponują banki?

Obecnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie lokaty dla firm i to zazwyczaj w kilku wariantach do wyboru. Jako przedsiębiorca możesz się zatem zdecydować na lokatę:

 • o różnym okresie trwania – np. od 1 do 7 dni, czy też 1, 3, 6, 12 lub 24 miesiące,
  • w złotówkach lub w walucie obcej – najczęściej dostępne są lokaty w EUR, USD, CHF i GBP,
 • odnawialną lub nieodnawialną,
 • o różnej kwocie depozytu – zwykle lokata dla firm dostępna jest już dla kwot od 500, 1000 zł lub 2000 zł;
 • z oprocentowaniem narzuconym przez bank lub podlegającym negocjacji (tzw. lokaty negocjowalne).

Czy lokata dla firmy się opłaca?

O opłacalności lokaty bankowej decyduje jej oprocentowanie. Niestety w przypadku depozytów dla firm rzadko jest ono na atrakcyjnym poziomie. W standardowych ofertach wielu banków wynosi bowiem dzisiaj (stan na listopad 2023 r.) od 0,01 do około 5% w skali roku. To niewiele, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę inflację, która w październiku 2023 r. wyniosła 6,5%.

Warto jednak pamiętać, że ze względu na niski poziom ryzyka lokaty bankowe nigdy nie zapewniały spektakularnych zysków. Ich oprocentowanie niezwykle rzadko też przekracza poziom inflacji.

Lokata dla firmy nigdy nie będzie zatem sposobem na znaczące pomnożenie kapitału, a nawet na jego zabezpieczenie przed inflacją. Pod tym względem lepiej sprawdzą się bardziej ryzykowne instrumenty giełdowe, czy też fundusze inwestycyjne.

Jeśli jednak brak ryzyka utraty zainwestowanego kapitału jest dla firmy priorytetem, lokata bankowa będzie idealnym wyborem. Zgodnie z zasadą dywersyfikacji inwestycji można na niej też umieścić tylko część wolnych środków firmy, natomiast pozostałe zainwestować w bardziej zyskowne instrumenty finansowe.

Jak wybrać korzystną lokatę dla firmy? Na co zwrócić uwagę?

Aby lokata dla firmy była korzystna, warto założyć ją na możliwie najlepszych warunkach. W tym celu należy zatem dokładnie porównać oferty w poszczególnych bankach. Pomaga w tym choćby ranking lokat dla firm, jaki znajdziesz na wielu portalach finansowych.

Przy wyborze lokaty w szczególności zwróć uwagę na jej następujące warunki:

 • oprocentowanie – im jest wyższe, tym lokata się bardziej opłaca i warto tu pamiętać, że rzeczywisty zysk z depozytu obniży nie tylko inflacja, ale też podatek dochodowy;
 • kapitalizacja odsetek – korzystniejsza jest częstsza kapitalizacja, a więc gdy bank dopisuje odsetki np. co miesiąc, a nie dopiero na koniec okresu oszczędzania;
 • termin lokaty – przy ograniczonej kwocie wolnych środków lepiej nie zamrażaj kapitału na długi czas, ponieważ gdy pojawi się potrzeba wycofania pieniędzy z lokaty przed jej terminem, utracisz prawo do odsetek;
 • warunki skorzystania z oferty – np. w kwestii minimalnej wpłaty, czy też dostępności lokaty dla klientów zewnętrznych.

Musisz wiedzieć, że w wielu bankach z lokaty mogą skorzystać wyłącznie firmy, które prowadzą w danej instytucji także konto firmowe. Jeśli taka lokata ma wyjątkowo korzystne warunki, warto sprawdzić, czy nie będzie Ci się opłacała zmiana konta firmowego, a więc jego przeniesienie do danego banku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by mieć dwa konta firmowe.

Z drugiej strony pamiętaj, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni środki klienta do kwoty 100 tys. euro, jakie znajdują się na jego wszystkich rachunkach w danym banku. Pod tym kątem bezpieczniej więc otworzyć lokatę w innej instytucji, zwłaszcza jeśli firma posiada dużą sumę wolnych środków.

Najkorzystniejsze lokaty dla firm – ranking 2023

Jeśli szukasz korzystnej lokaty dla firmy, sprawdź aktualny ranking takich produktów. Poniżej przedstawiamy najlepsze lokaty dla firm, jakie ze względu na atrakcyjne oprocentowanie opłaca się założyć w listopadzie 2023 r.

Bank Kwota lokaty Termin lokaty Oprocentowanie Uwagi
InBank
Lokata bankowa dla firm
100 000 – 10 000 000 zł Od 1 do 12 miesięcy 1 mies. – 4,00%
3 mies. – 5,25%
6 mies. – 5,55%
12 mies. – 5,00%
Oferta dla każdej firmy
ING Bank Śląski
Lokata terminowa Plus 6 M lub 12M
1000 – 100 000 zł 6 lub 12 miesięcy 6 mies. – 4,75%
12 mies. – 5%
Oferta dla klientów ING, którzy posiadają konto OKO firmowe
PKO BP
Lokata terminowa dla firm
Minimum 2000 zł Od 1 do 12 miesięcy 1 mies.– 1,5%
3 mies. – 2%
6 mies. – 3%
12 mies. – 4%
Oferta dla klientów PKO
Nest Bank
BIZnest Lokata dla firm
1000 – 1 000 000 zł Od 7 dni do 24 miesięcy 7-14 dni – 1%
1-2 mies. – 1,5%
3-4 mies. – 3%
6-9 mies. – 3,25%
12 mies. – 3%
18 mies. – 2,75%
24 mies. – 2,5%
Oferta dla klientów Nest Banku

Z powyższych ofert skorzystasz także w sytuacji, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Zwróć jednak uwagę, że przy takiej formie prowadzenia firmy możesz wypracowane dzięki niej nadwyżki finansowe ulokować również na lokatach dedykowanych klientom indywidualnym. Warto o tym pamiętać, ponieważ są to lokaty często znacznie wyżej oprocentowane niż lokaty dla firm.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.