Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

O tym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca

Przedsiębiorca ma nie tylko obowiązki, ale również prawa, które niejednokrotnie mogą ułatwić prowadzenie biznesu. Część z nich bywa bardziej znanych, inne zaś są mniej. Dlatego warto sprawdzić jakie przywileje i ulgi mogą pomóc każdemu przedsiębiorcy.

Fot. Pexels

Dotacja na własny biznes

Obecnie, aby założyć własną działalność gospodarczą, nie trzeba dysponować dużym kapitałem. Wynika to z tego, że liczba dotacji i dofinansowań jest bardzo duża. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie programy wsparcia przedsiębiorców ma Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kliknij tutaj. Jednak te dotacje są przede wszystkim dla istniejących już biznesów. Jednak istnieje pewne źródło, które może w sposób znaczący pomóc w założeniu własnego biznesu. Jest nim dotacja z Urzędu Pracy. Jak już przed kilkoma miesiącami wspominaliśmy na MamBiznes.pl, w tym roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kwotę rzędu 27,5 tys. zł. Tak duża suma pieniędzy może pozwolić na sfinansowanie większości niezbędnych narzędzi do prowadzenia biznesu.

Warunkiem otrzymania dotacji z Urzędu Pracy jest posiadanie statutu osoby bezrobotnej oraz złożenie stosownego wniosku. Zobacz jak wypełnić wniosek o dotację z urzędu pracy? Ponadto należy przygotować biznesplan, który będzie potwierdzał stosowność gospodarcza nowej działalności.

Jednak nie każdy uważa, że dotacje na biznes to dobry pomysł. Jak wskazywała Julia Daroszewska w wywiadzie dla MamBiznes.pl wiele firm założonych za dotację nie przetrwało roku.

Ulga na start

ZUS to zmora każdego przedsiębiorcy, bowiem składki pochłaniają większą część przychodu małych przedsiębiorców. Warto przypomnieć, że już w 2020 roku ich wielkość zbliży się do poziomu 1500 zł. Jednak dla początkujących przedsiębiorców pojawia się światełko w tunelu, bowiem mogą oni skorzystać z tzw. ulgi na start wprowadzonej przez ustawę Prawo Przedsiębiorców. – Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na start jest podejmowanie działalności gospodarczej po raz pierwszy albo po upływie co najmniej 5 lat od dnia jej ostatniego zawieszenia bądź zakończenia – wyjaśnia adwokat Bartosz Olszewski z Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Prawo do mediacji i arbitrażu

Większość spraw spornych z reguły trafia do sądu. Jednak jest alternatywny sposób rozwiązywania konfliktów, który niejednokrotnie jest o wiele skuteczniejszy, a z pewnością tańszy. Jest nim mediacja i arbitraż. Co ciekawe w Polsce, dość rzadko są stosowane te metody, częściej wybieramy drogę sądową. Jednak alternatywny metody mają moc równą ugodzie sądowej lub wyrokowi sądowemu. Co więcej, polubowne metody rozwiązywania sporów dają również szanse na złagodzenie konfliktu z kontrahentem dzięki czemu nie zamykamy sobie drogi do współpracy w przyszłości.

Poznaj 10 praw każdego przedsiębiorcy

Prawo do ulgi za złe długi

Czasami wiemy o tym, że nawet wygrana w procesie sądowym na niewiele się zda, bo kontrahent nie ma żadnego majątku, który pozwoliłby odzyskać stracone pieniądze. Możemy wtedy spróbować skorzystać z tzw. ulgi za złe długi. – Po spełnieniu odpowiednich warunków przedsiębiorca (wierzyciel) będzie mógł obniżyć VAT należny oraz skorygować podstawę opodatkowania. Wszystko to dzieje się bez udziału dłużnika i nie wymaga od niego żadnych zgód. Trudno uznać to za pełen sukces w biznesie, ale zabieg ten pozwala na zredukowanie szkody, jaką ponieśliśmy w związku z chybioną transakcją wyjaśnia adwokat Adam Mura z Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Możliwość skorzystania ze wsparcia Rzecznika Przedsiębiorców

Rok temu tzw. Konstytucja Biznesu wprowadziła nowy organ, jakim jest Rzecznik Przedsiębiorców. Jego celem jest wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorców w relacjach pomiędzy nimi a szeroko pojętymi organami władzy publicznej. Istotne jest, że jego kompetencje są dość szerokie, dzięki czemu może ingerować w wiele istotnych spraw. Wśród nich można wymienić: może żądać wyjaśnień, zapoznawać się z aktami i dokumentami w sprawach konkretnych przedsiębiorców; wspierać przedsiębiorców na etapie postępowania administracyjnego, kierować skargi do sądu administracyjnego, a także zwracać się o wydanie rozstrzygnięcia istotnego zagadnienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub Sądu Najwyższego. Przykładem takiego działania mogą być, chociażby próby zakończenia ze złymi praktykami skarbówki

Prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki

Nie od dzisiaj wiadomo, że sprawy sądowe mogą trwać bardzo długo. Nie zawsze jest to jednak wina stron, ale długotrwały proces może wynikać również ze złej organizacji pracy sądu albo liczby spraw, które do niego wpływają. Jeśli więc nasza sprawa trwa w sądzie dłużej niż to konieczne dla jej wyjaśnienia, to przepisy dają możliwość złożenia skargi na przewlekłość postępowania i uzyskania swoistej rekompensaty wynoszącej od 2000 do 20 000 zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.