Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w roku 2021

Osoby prowadzące drobną działalność, która generuje niewielkie przychody mogą skorzystać z opcji jaką jest działalność nierejestrowana. To nic innego, jak brak konieczności zakładania firmy i odprowadzania składek na ZUS przy jednoczesnym prowadzeniu małego biznesu. Do jakiej wielkości przychodów można korzystać z dobrodziejstwa działalności nierejestrowanej w roku 2021?

Fot. YAY Foto/ photobyphotoboy

Aby skorzystać z działalności nierejestrowanej prowadzony drobny biznes nie może miesięcznie generować więcej niż połowę płacy minimalnej, której wysokość co roku ustalana jest przez Radę Ministrów. W roku 2021 za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2800 zł wzrośnie także limit uprawniający do skorzystania z działalności nierejestrowanej.

Limit działalności nierejestrowanej wzrośnie w 2021 roku

W połowie września Rada Ministrów podjęła decyzję o podniesieniu płacy minimalnej obowiązującej w Polsce do kwoty 2800 zł. Z kolei limit przychodów dający osobie prowadzącej drobną działalność do zastosowania działalności nierejestrowanej wynosi połowę tej kwoty. To oznacza, że w 2021 roku właściciele małych biznesów, których miesięczne obroty nie przekraczają kwoty 1400 zł mogą skorzystać z przywileju nierejestrowania działalności gospodarczej. Drugim warunkiem skorzystania z tej uproszczonej formy prowadzenia małej działalności jest konieczność braku rejestracji firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Osoby, które w ciągu 5 ostatnich lat zarejestrowały firmę nie mogą prowadzić działalności nierejestrowanej.

Jak rósł limit działalności nierejestrowanej?

Instrument jakim jest działalność nierejestrowana został wprowadzony w roku 2018. Od tego czasu limit przychodów uprawniający do skorzystania z działalności nierejestrowanej znacząco wzrósł. Wszystko za sprawą podnoszonej co rok płacy minimalnej.

Rok 2018: płaca minimalna – 2100 zł , limit – 1050 zł

Rok 2019: płaca minimalna – 2250 zł, limit – 1125 zł

Rok 2020: płaca minimalna – 2600 zł, limit – 1300 zł

Rok 2021: płaca minimalna – 2800 zł, limit – 1400 zł

ZUS nie, podatki tak

Osoba korzystająca z opcji działalności nierejestrowanej nie jest zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Prowadząc tego typu drobny biznes nie ma wymogu rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast korzystanie z działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się osiąganych dochodów z fiskusem. Osoba prowadząca małą działalność bez rejestracji  firmy ma obowiązek zapłacić od tej działalności podatek. Należność wobec fiskusa wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-36 w części “Inne źródła”. Rozliczenie podatku odbywa się według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.

Jeśli mowa o zwolnieniu z opłacania ZUS to warto wspomnieć, że w przyszłym roku osoby prowadzące jednoosobową działalność zapłacą rekordowo wysokie składki. Przeczytasz o tym w artykule Przedsiębiorcy zapłacą rekordowo wysokie składki ZUS w 2021 r.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
paparazaq 10 lip 2021 (13:27)

Auto Authentic SSD Chemical for sale in South Africa +27735257866 Zambia,Zimbabwe,Botswana,Lesotho,Swaziland,Kenya,Namibia,Qatar,Egypt,UAE,USA,UK,Turkey,Hong Kong,China,Ethiopia,Eritrea,Sudan,Morocco,Brunei,Japan,Algeria,Thailand,Tunisia,Tanzania,Bahamas,Taiwan,Indonesia,Singapore,Somalia,Angola,Mozambique,Palau,Lithuania,Malaysia,Myanmar,Spain,Kuwait,Fiji,Jordan,Yemen,Bahrain,Philippines,Israel,Syria,Italy,DRC... We supply the latest automatic ssd, universal chemicals, activating powders and specialize in cleaning all types of defaced notes, black notes. We do testing of black coated money, bank stained notes in any currency, deformed money and we do a quality check. We also sell self test kits upon placing a successful order we may relay a self test kit but we recommend site testing where a technician comes through to test it with you and direct you on how to get best result and on safety. Contact Agent Mbuga +27735257866 OR Email [email protected] http://mbugassdsolution.website2.me https://paparazaq.blogspot.com http://bestssdchemicalsolution.over-blog.com