Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w roku 2021

Osoby prowadzące drobną działalność, która generuje niewielkie przychody mogą skorzystać z opcji jaką jest działalność nierejestrowana. To nic innego, jak brak konieczności zakładania firmy i odprowadzania składek na ZUS przy jednoczesnym prowadzeniu małego biznesu. Do jakiej wielkości przychodów można korzystać z dobrodziejstwa działalności nierejestrowanej w roku 2021?

Fot. YAY Foto/ photobyphotoboy

Aby skorzystać z działalności nierejestrowanej prowadzony drobny biznes nie może miesięcznie generować więcej niż połowę płacy minimalnej, której wysokość co roku ustalana jest przez Radę Ministrów. W roku 2021 za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2800 zł wzrośnie także limit uprawniający do skorzystania z działalności nierejestrowanej.

Limit działalności nierejestrowanej wzrośnie w 2021 roku

W połowie września Rada Ministrów podjęła decyzję o podniesieniu płacy minimalnej obowiązującej w Polsce do kwoty 2800 zł. Z kolei limit przychodów dający osobie prowadzącej drobną działalność do zastosowania działalności nierejestrowanej wynosi połowę tej kwoty. To oznacza, że w 2021 roku właściciele małych biznesów, których miesięczne obroty nie przekraczają kwoty 1400 zł mogą skorzystać z przywileju nierejestrowania działalności gospodarczej. Drugim warunkiem skorzystania z tej uproszczonej formy prowadzenia małej działalności jest konieczność braku rejestracji firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Osoby, które w ciągu 5 ostatnich lat zarejestrowały firmę nie mogą prowadzić działalności nierejestrowanej.

Jak rósł limit działalności nierejestrowanej?

Instrument jakim jest działalność nierejestrowana został wprowadzony w roku 2018. Od tego czasu limit przychodów uprawniający do skorzystania z działalności nierejestrowanej znacząco wzrósł. Wszystko za sprawą podnoszonej co rok płacy minimalnej.

Rok 2018: płaca minimalna – 2100 zł , limit – 1050 zł

Rok 2019: płaca minimalna – 2250 zł, limit – 1125 zł

Rok 2020: płaca minimalna – 2600 zł, limit – 1300 zł

Rok 2021: płaca minimalna – 2800 zł, limit – 1400 zł

ZUS nie, podatki tak

Osoba korzystająca z opcji działalności nierejestrowanej nie jest zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Prowadząc tego typu drobny biznes nie ma wymogu rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast korzystanie z działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się osiąganych dochodów z fiskusem. Osoba prowadząca małą działalność bez rejestracji  firmy ma obowiązek zapłacić od tej działalności podatek. Należność wobec fiskusa wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-36 w części “Inne źródła”. Rozliczenie podatku odbywa się według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc.

Jeśli mowa o zwolnieniu z opłacania ZUS to warto wspomnieć, że w przyszłym roku osoby prowadzące jednoosobową działalność zapłacą rekordowo wysokie składki. Przeczytasz o tym w artykule Przedsiębiorcy zapłacą rekordowo wysokie składki ZUS w 2021 r.

Komentarze

Avatar

as

13 października 2020 Odpowiedz

Mała suma, ale to krok w dobrą stronę!

Avatar

inny podatek

8 stycznia 2021 Odpowiedz

Poprawcie podatek – jest przecież 17% w pierwszym progu od dochodu.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*