Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie zostanie na razie zrealizowane, wynika z zapowiedzi Donalda Tuska

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł było jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej w ramach programu „100 konkretów”. Jak wynika z zapowiedzi Donalda Tuska, nie nastąpi to jednak tak szybko.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Donald Tusk zapowiedział, że obiecane podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł nie nastąpi w pierwszych 100 dniach nowego rządu. Jeszcze przed wyborami, w ramach programu „100 konkretów” był to jeden z celów po objęciu rządu przez Koalicję Obywatelską. Jak wynika z wypowiedzi dla dziennikarzy, partia chce przestrzegać zasad roku podatkowego, dlatego też nie nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy.

Od 2022 roku obowiązuje nowa kwota wolna od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł. Oznacza to, że podatnik, którego dochody nie przekroczą tej wysokości, jest zwolniony z podatku dochodowego. Przekroczenie I progu podatkowego wiążę się już z opłatą podatku w wysokości 12%. II prób podatkowy obowiązuje od kwoty 120 tys. zł i wtedy podatek wynosi 32%.

Warto przeczytać: Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Wyższa kwota wolna od podatku w późniejszym terminie

Od czasu wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w połowie października br., media spekulowały, których obietnic w pierwszej kolejności dotrzyma nowy rząd. Warto podkreślić, że dopiero w przyszłym tygodniu będzie miało miejsce zaprzysiężenie nowego rządu. Jednak wyborcy pamiętają o programie „100 konkretów” na pierwsze 100 dni przejęcia władzy. Wśród planów znalazło się podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Źródło: Koalicja Obywatelska

Według Koalicji Obywatelskiej, kwota wolna od podatku powinna zostać podniesiona do 60 tys. zł. Dotychczas obowiązuje I próg podatkowy do poziomu 30 tys. zł. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego Donalda Tuska, po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów, padły pierwsze zapowiedzi co dalej z tą kwotą.

Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku nie nastąpi w najbliższych miesiącach, a na pewno nie w pierwszych 100 dniach nowego rządu. Jak podkreślił Donald Tusk, chce przestrzegać zasad roku podatkowego i tego będzie się trzymać Koalicja Obywatelska. Priorytetem jest realizacja obietnic wypracowana wspólnie z koalicją czterech partii.

Dlatego na ten moment kwota wolna od podatku również w 2024 roku pozostanie na poziomie 30 tys. zł. Została ona ustalona jeszcze w 2022 roku, przy okazji wprowadzanych zmian związanych z Polskim Ładem.

Warto przeczytać: Oszczędzanie na emeryturę: wyższe limity wpłat na IKE oraz IKZE w 2024 roku

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
energiczny 8 gru 2023 (18:13)

Zakłamana Świnia z tego oszusta Tuska , we wrześniu przyrzekał wyborcą, że w 100 dni zrealizuje obietnice. Prawdziwy drań i oszust zagrał sobie na wyborcach. Wstyd panie Tusk. pan jest kłamca politycznym. Nie oddam już głosu na partię kłamców.