Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Publiczna prezentacja. Ekspertka podpowiada jak skutecznie przygotować się do ważnego wystąpienia

Publiczna prezentacja

Prezentacja publiczna to nie tylko umiejętność, ale również sztuka, która może przynieść ogromne korzyści w życiu osobistym i zawodowym. Karolina Spałek, logopeda oraz trenerka emisji głosu, przedstawia jak skutecznie przygotować się do prezentacji.

Umiejętność przekazywania informacji w sposób skuteczny, w szczególności podczas prezentacji biznesowych przed publicznością, może mieć wpływ na osiągane sukcesy. Jednak wcześniej należy odpowiednio się przygotować, zarówno pod względem technicznym jak również interpersonalnym. Warto też być gotowym na ewentualne trudności, które mogą wystąpić podczas prezentacji. Ekspertka, Karolina Spałek przygotowała dla MamBiznes kilka porad, jak radzić sobie z wystąpieniami publicznymi.

„Jako logopeda, często spotykam się z pacjentami, którzy muszą przemawiać w różnych sytuacjach. Często są to sytuacje związane z pracą i zawodem np. podczas różnych spotkań biznesowych, obrad z szefami czy pracownikami, ale także podczas prelekcji na konferencjach, gdzie mogą dzielić się swoją wiedzą z innymi. Są również wystąpienia publiczne online, gdzie uczestnictwo w warsztatach czy webinarach wymaga od osób, z którymi pracuję, umiejętności prezentacji i dzielenia się tym co mają do powiedzenia, przekazania innym istotnych informacji. W obliczu takiego wyzwania, przygotowanie do prezentacji odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu” – wskazuje Karolina Spałek, logopeda, neurologopeda, Instruktor Metody Butejki, trener emisji głosu.

Warto przeczytać: Phishing: jak odzyskać utracone środki po cyberataku? Ekspertka wskazuje jakie są możliwości

Jak przygotować się do prezentacji?

Odpowiednie przygotowanie to podstawa wystąpień publicznych. Na wstępie ważne jest, aby rozpoznać potrzeby odbiorców, którym będziemy prezentować nasze stanowisko. Warto wiedzieć, jaka jest ich wiedza na temat, który będzie omawiany oraz oczekiwania po prezentacji.

„Dopasowanie treści i stylu prezentacji do odbiorców sprawi, że Twoje przemówienie będzie bardziej skuteczne i przekonujące. Jeśli jest to treść edukacyjna, pomyśl, co oni chcą się dowiedzieć, nauczyć. Jeśli masz mało czasu, zastanów się jakie istotne treści musisz im przekazać w tym czasie, aby było to dla nich satysfakcjonujące” – wskazuje ekspertka.

Kolejnym krokiem jest określenie celu naszej prezentacji. Pomoże to skupić się na istotnych punktach wystąpienia, dzięki czemu można dostosować treść i ton prezentacji do zamierzonego efektu. Następnie należy zebrać materiały do prezentacji. Ważne, aby były to rzetelne i sprawdzone źródła.

„Może to obejmować badania naukowe, dane statystyczne, przykłady z życia codziennego, screeny z książek lub historie sukcesów. Upewnij się, że korzystasz z wiarygodnych źródeł informacji i że Twoje materiały są aktualne i rzetelne. Świetnie sprawdzają się prawdziwe historie, Twoje case study, a więc realne przykłady, które znasz” – podkreśla Karolina Spałek.

Kluczowym elementem skutecznej prezentacji jest jej odpowiednia struktura. Choć przygotowanie wystąpienia może wydawać się żmudnym zadaniem, to bez wątpienia zwiększy skuteczność publicznego przemówienia.

„Wprowadzenie powinno zainteresować publiczność i przedstawić główne tematy, które będą poruszone w trakcie prezentacji. Następnie rozwinięcie to czas na omówienie głównych punktów i przekazanie głównej treści. Pamiętaj o klarowności i logicznym układzie prezentowanych informacji. Na zakończenie podsumuj główne wnioski i przekonania, które chcesz przekazać swojej publiczności, i zakończ prezentację mocnym i inspirującym podsumowaniem” – mówi nam logopeda.

Umiejętności komunikacyjne

Skuteczna komunikacja opiera się również na umiejętnościach. Kluczowe jest jasne i wyraźne przekazywanie informacji. W tym celu w logopedii praktykowane są ćwiczenia artykulacyjne, które wzmacniają mięśnie twarzy i jamy ustnej. Jednak nie tylko mowa w tym przypadku jest kluczowa. Ważny jest również język ciała.

„Język ciała odgrywa równie istotną rolę w komunikacji, jak użyte słowa. Opanowanie gestów i mimiki może pomóc w uzupełnieniu przekazywanej treści oraz wyrażeniu emocji. W pracy logopedy często pracujemy nad świadomością ciała i ekspresją mimiki, aby umożliwić pacjentom skuteczne wyrażanie swoich myśli i emocji. Ćwiczenia takie jak obserwacja wyrazu twarzy w lustrze lub praktyka gestów podczas rozmów mogą być pomocne w poprawie komunikacji niewerbalnej” – podkreśla Karolina Spałek.

Dlatego warto poprawiać swoje umiejętności werbalne, jak i niewerbalne. Skuteczne przemówienia publiczne to połączenie wiedzy merytorycznej z klarownym przekazywaniem informacji.

Warto przeczytać: Jak pozyskać klientów? Skuteczne metody na znalezienie klienta

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.