Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W lutym po raz pierwszy wyślesz Jednolity Plik Kontrolny? Wszysto co musisz wiedzieć o JPK

Jednolity Plik Kontrolny od 1 stycznia 2018 r. zaczął obowiązywać każdego przedsiębiorcę, który jest płatnikiem podatku VAT.  Na przesłanie całej dokumentacji za styczeń przedsiębiorca ma czas do 26 lutego. Oto najważniesze rzeczy, które właściciel jednoosobowej firmy musi wiedzieć o JPK.

Foto: Ministerstwo Finansów

JPK jest  to rozwiązanie informatyczne, które zostało wprowadzone w celu usprawnienia pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej w zakresie prowadzonych postępowań podatkowych, kontroli podatkowych oraz czynności sprawdzających, w tym także tzw. kontroli krzyżowych. Innymi słowy JPK są zbiorami danych wyeksportowanymi bezpośrednio z systemów IT podatników, posiadającymi ustandaryzowaną formę (schemat XML), umożliwiającą organom ich łatwą analizę. Zaletą dla przedsiębiorców jest to, że kontrole skarbowe już nie będą takie przypadkowe jak dotychczas.

Ten rodzaj systemu został już wprowadzony w wielu krajach Unii Europejskiej, takich jak Austria, Belgia, Holandia, Szwecja czy też w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Finansów, tworząc polski system JPK wzorowali się oni właśnie na wspomnianych już krajach.

Najczęściej występujące problemy

Jednak już dziś wiadomo, że wiele przedsiębiorców ma problem z wprowadzeniem nowych zmian w życie.

Adres firm

W sekcji – Podmiot 1 –  należy podać polski adres firmy. Problem pojawia się gdy firma posiada zagraniczny adres. Gdyż aby plik był zgodny, konieczne jest podanie adresu z kodem PL. Co w takim razie powinny postąpić, które przykładowo zarejestrowały w Polsce firmę tylko dla celów podatkowych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Resort Finansów w takiej sytuacji należy podać adres, pod którym mieści się urząd skarbowy właściwy dla rozliczenia przez podmiot zagraniczny podatku VAT.

Gdy brakuje NIPu wystawcy faktury

Sytuacja, gdy wystawca faktury nie podał NIPu, może się pojawić gdy mamy do czynienia z importem towarów i usług. Część firm zagranicznych nie udostępnia swojego numeru podatkowego. Jednak system, będzie tego wymagać. ZCo należy w takie sytuacji zrobić? Zgodnie z informacjami podanymi przez MF w polu „NrIdWystawcy” należy wpisać słowo „brak”.

Jakie kary mogą spotkać podatnika VAT w przypadku niezłożenia JPK w terminie?

Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK w terminie może skutkować odpowiedzialnością karną skarbową. Może zostać to potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub jako przestępstwo skarbowe. Ta klasyfikacja jest bardzo istotna dla podatnika, gdyż to właśnie ona będzie określać wysokość sankcji.

W przypadku kary za wykroczenie skarbowe znajdują się w przedziale od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia  (W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł). Jeśli natomiast czyn ten został potraktowany jako przestępstwo skarbowe, sankcja może wynieść od 10 do 720 stawek dziennych (w 2018 roku znajdują się one w przedziale od 70 zł do 28 000 zł).

Przestępstwo skarbowe Minimalna grzywna 700 zł
Maksymalna grzywna 20 160 000 zł
Wykroczenie skarbowe Grzywna Od 210 zł do 42 000 zł
Wyrok nakazowy Do 21 000 zł
Mandat karny Do 4 200 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Czy wymagany jest e-podpis?

Korzystając z komercyjnych programów do generowania plików JPK, należy je potwierdzić certyfikatem kwalifikowanym. Jednak w przypadku wykorzystywania programu stworzonego przez Ministerstwo Finansów wystarczy jedynie posiadać profil zaufany. Jak uzyskać certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany przeczytasz tutaj.

Dostępne programy do rozliczeń JPK

Uwaga! Chcesz aby Twój program pojawił się w zestawieniu? Napisz na [email protected]

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
bbb 18 lut 2018 (13:31)

Może zostać to potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub jako wykroczenie skarbowe. ?