Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dofinansowanie na rozwój firmy – gdzie go szukać? Sprawdzamy jakie są możliwości

dofinansowanie na rozwój firmy

W konkurencyjnym środowisku biznesowym posiadanie odpowiednich środków finansowych może przynieść znaczącą przewagę oraz umożliwić realizację ambitnych planów rozwoju firmy.

Znalezienie odpowiedniego dofinansowania na rozwój firmy staje się kluczowym krokiem w procesie wzmacniania i rozbudowywania działalności gospodarczej. Istnieje szereg różnych źródeł dofinansowania, które przedsiębiorcy mogą rozważyć w celu wsparcia swojej działalności. Dzisiaj pokrótce przedstawimy te najpopularniejsze.

Narzędzia rozwoju biznesu – gdzie znaleźć wsparcie finansowe dla MŚP?

Szukając sposobów na rozwój firmy, jednym z kluczowych aspektów, na który warto zwrócić uwagę, są różnorodne formy wsparcia finansowego dostępne na rynku. Dofinansowanie stanowi istotne narzędzie wspierające przedsiębiorstwa w ich ekspansji oraz wzroście.

Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) dostępnych jest wiele możliwości uzyskania wsparcia takich jak dotacje firm, które mogą zostać przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje czy rozwój działalności. Dofinansowanie startu może z kolei stanowić impuls dla nowych firm, umożliwiając im szybszy start na rynku i zwiększając ich konkurencyjność.

Dodatkowo wsparcie rozwoju MŚP często obejmuje różnorodne programy finansowe, np. dotacje LGD (Lokalne Grupy Działania) czy środki na rozwój udostępniane przez fundusze europejskie. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z dotacji na rozpoczęcie działalności, innowacje czy informatyzację, co przyspiesza rozwój ich firm i wprowadzanie nowych technologii.

Istotne jest również wsparcie inwestycji, które może akcelerować rozwój przedsiębiorstwa oraz finansowanie funduszu, które stanowi dodatkowy zasób środków na realizację biznesplanu. Wszystkie te środki wspierają przedsiębiorców w osiąganiu sukcesów oraz stymulują innowacje, co jest kluczowe dla rozwoju nowych technologii oraz umocnienia pozycji firm na rynku.

Warto przeczytać: Dotacje z UP 2024. Na co można przeznaczyć dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Pożyczka inwestycyjna na start w biznesie

Wsparcie rozwoju działalności w formie pożyczki na atrakcyjnych warunkach można pozyskać od Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Maksymalnie można uzyskać kwotę będącą 20-krotnością przeciętnego wynagrodzenia, a więc w praktyce ok. 100 tys. zł. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0,01 proc. lub 0,03 proc. w skali roku. Nie trzeba płacić prowizji ani ponosić kosztów obsługi. Okres spłaty może zostać ustalony nawet na 7 lat. Chcąc pozyskać pieniądze z BGK na założenie firmy, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Dotacje na rozpoczęcie działalności z PUP

Kolejnym pomysłem na sfinansowanie rozwoju działalności gospodarczej jest pozyskanie bezzwrotnej dotacji urzędu pracy. Uzyskać dofinansowanie mogą jednak wyłącznie osoby bezrobotne po spełnieniu innych stawianych przed nimi warunków. Dotacja nie może jednak być wyższa niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Chcąc otrzymać dotację z urzędu pracy, trzeba oczywiście złożyć stosowny wniosek.

Co istotne, o dotację trzeba wystąpić jeszcze przed zarejestrowaniem działalności. Jeśli środki z programu wsparcia na założenie firmy zostaną przyznane, to trzeba ją prowadzić przez następne 12 miesięcy.

Dotacje unijne dla firm na początek

Na rozpoczęcie własnego biznesu można też otrzymać dotację unijną. Środki unijne najczęściej są przyznawane małym przedsiębiorcom i startupowcom. Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw w ramach programów funduszy europejskich uzyskać także mogą duże przedsiębiorstwa i konsorcja.

Finansowanie rozwoju firmy w ramach wsparcia unijnego może się różnić np. w zależności od rodzaju podmiotu realizującego konkretny projekt. Niekiedy w ramach województwa w jednym czasie realizowanych jest nawet kilkadziesiąt przedsięwzięć, skierowanych do różnych grup.

Przeznaczenie dotacji unijnych może być różne. Najwięcej środków jednak skierowane jest na projekty badawczo-rozwojowe, a także na projekty związane z ekspansją zagraniczną oraz cyfryzacją, robotyzacją i automatyzacją przedsiębiorstw.

Unijne wsparcie działalności przedsiębiorstw przeznaczyć można na takie działania jak:

 • zakup nieruchomości i rozbudowa firmy,
 • budowa lub rozbudowa hal produkcyjnych,
 • zakup materiałów,
 • zakup maszyn, urządzeń i środków trwałych,
 • zakup wyposażenia firmy,
 • prace budowlane,
 • zakup wartości niematerialnych i prawnych oraz licencji, patentów czy know-how,
 • leeasing lub najem budynków, gruntów lub środków trwałych,
 • projekty inwestycyjne i inwestycje firmy,
 • wsparcie projektów badawczych,
 • działania promocyjne.

Pieniądze w ramach dotacji można przeznaczyć też na inne cele, w zależności od programu i rodzaju naboru. Przykładowo dotacje ekologiczne pozwolą sfinansować ekoinnowacje i projekty GOZ.

Wysokość bezzwrotnych dotacji dla firm może wynosić nawet 80% kosztów projektu. Ostateczna wartość dofinansowania zależy od różnych czynników, w tym np. od wielkości przedsiębiorstwa czy lokalizacji realizacji inwestycji.

Pożyczka lub kredyt w inicjatywie JEREMIE

Nie wszyscy mogą liczyć na środki z funduszu pracy czy unijne bezzwrotne wsparcie przedsiębiorstw. Z myślą o takich osobach powstała oferta zwrotnej pomocy finansowej dla mikro, małych i średnich firm oraz podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, w ramach inicjatywy JEREMIE.

JEREMIE to program Unii Europejskiej, którego inicjatorem jest Komisja Europejska. Daje on przedsiębiorcom możliwość skorzystania z pożyczek, kredytów lub poręczeń, dzięki którym firmy bez długiej historii mogą uzyskać kredyt bankowy, w tym np. kredyt technologiczny.

Zwrotne wsparcie rozwoju działalności przeznaczone jest dla osób, które rozpoczynają działalność (startup). Dodatkowo takich, które nie posiadają historii kredytowej ani zabezpieczeń kredytu o wystarczającej wartości.

Finansowanie inwestycji z Polskiego Funduszu Rozwoju

Źródłem finansowania rozwoju firmy jest też Polski Fundusz Rozwoju. Oferuje on szeroki zakres usług finansowych i pozafinansowych, które wspierają rozwój różnego rodzaju przedsiębiorstw, zarówno młodych, jak i rozwiniętych firm.

Dostępne wsparcie obejmuje doradztwo oraz pomoc w ekspansji na rynki zagraniczne i nawiązywaniu partnerstw biznesowych. Jednym z kluczowych elementów oferty PFR jest finansowanie inwestycji, które stanowi istotne wsparcie dla firm planujących rozwój.

Korzystając z rozbudowanej wyszukiwarki oferty funduszu, przedsiębiorcy mogą sprecyzować swoje potrzeby i znaleźć programy, które najlepiej odpowiadają ich preferencjom oraz celom rozwojowym firmy. Dzięki temu Polski Fundusz Rozwoju staje się ważnym partnerem dla przedsiębiorstw dążących do przyspieszenia swojego rozwoju oraz wzrostu na rynku.

Wsparcie inwestora i dofinansowanie rozbudowy biznesu

Fundusze na rozwój firmy pozyskać też można, znajdując inwestora. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych funduszy albo organizacji, co przynosi dodatkowe korzyści, takie jak wsparcie organizacyjne i merytoryczne.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto jednak określić, czego dokładnie potrzebuje nasza firma od inwestora – czy to pieniędzy w formie pożyczki, czy też merytorycznego wsparcia. Trzeba się też przygotować do rozmowy z potencjalnym inwestorem, który z pewnością zapyta o planowane obroty, wysokość potrzebnej inwestycji, czy czas zwrotu środków. W zanadrzu dobrze jest też mieć argumenty, dlaczego warto zainwestować w naszą firmę, oparte na przemyślanym planie biznesowym i kompetencjach zespołu.

Warto przeczytać: Progi podatkowe 2024 – jaki jest obecnie pierwszy i drugi próg podatkowy?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.