Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Spółka z o.o. – czy warto ją założyć? Zalety i wady firmy z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o

Spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności, posiadająca wiele zalet, zwłaszcza dla przedsiębiorców z niewielkim kapitałem. Na rynku istnieje obecnie sporo spółek, posiadających ten status. Jakie plusy ma prowadzenie spółki z o.o., a jakie są jej minusy? Czy warto działać w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – na czym polega?

Wśród różnych form działalności, spółka z o. o jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców. Tego rodzaju spółka to forma prawna, powołana do życia przez jedną lub więcej osób, nazywanych wspólnikami. Co ważne, odpowiadają oni za jej zobowiązania w ograniczonym zakresie, ponieważ spółka z o. o sama w sobie posiada osobowość prawną. Oznacza to, że to właśnie ona, jako przedsiębiorstwo, odpowiada na przykład przed sądem. Z odpowiedzialności prawnej w dużym zakresie są natomiast wyłączeni wspólnicy – co oczywiście sprawa, że założenie takiej spółki jest dla wielu przedsiębiorców bardzo atrakcyjne.

W Polsce organizację i strukturę spółki z o.o reguluje Kodeks spółek handlowych. Definicja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wskazuje przede wszystkim na to, że jest to kapitałowa spółka handlowa, posiadająca osobowość prawną. Oznacza to, że może być utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu. Co ważne, nie może być jednak zawiązana przez inną jednoosobową spółkę z o.o. Cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  to przede wszystkim prostota w jej rejestracji oraz mały kapitał zakładowy spółki.

Warto przeczytać: Liczy się pomysł i zespół. Sprawdzamy co warto wiedzieć przed założeniem startupu

Spółka z o.o. – dla kogo?

Spółka z.o.o ma sporo plusów. Jednym z nich jest na pewno niewielki kapitał, wymagany po to, aby taką działalność zarejestrować. Minimalna kwota, którą trzeba wskazać jako kapitał spółki to 5 tysięcy złotych. Spółka z o.o jest więc rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują dużą gotówką – większość początkujących spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wprowadza jako wartość właśnie taką kwotę.

Założycielami spółki z o. o mogą być osoby fizyczne lub prawne, niezależnie od ich obywatelstwa czy miejsca siedziby. Jak już zostało wspomniane, nie może jej jednak założyć inna jednoosobowa spółka z o.o. Poza tym wyjątkiem prawie każdy może stać się założycielem takiej formy działalności.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to doskonały pomysł na przykład dla osób, które chcą mieć bezpośredni wkład i nadzór nad prowadzoną działalnością, jednak pragną uniknąć ryzyka odpowiadania za spółkę całym swoim majątkiem, jak ma to miejsce w przypadku innych form, np. spółki jawnej czy partnerskiej.

Główne cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o pozwala na sprawne i szybkie prowadzenie firmy przy ograniczeniu odpowiedzialności wspólnika. Zgodnie z art. 151 § 4 Kodeksu spółek handlowych, wspólnicy spółki nie odpowiadają za jej zobowiązania. Tym samym jakakolwiek procedura, dotycząca wspólnika może ruszyć dopiero, kiedy egzekucja odnośnie spółki okaże się bezskuteczna. Odpowiedzialność zarządu spółki jest więc bardzo niewielka. Główne zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to:

  • wyłączenie odpowiedzialności wspólników w kontekście ich majątku osobistego,
  • możliwość założenia spółki online, poprzez skorzystanie z systemu S24, co jest po pierwsze szybkie, po drugie znacząco obniża koszty założenia spółki,
  • możliwość zatrudniania dowolnej liczby osób, nawet jeśli jest to spółka jednoosobowa,
  • niski kapitał zakładowy, wynoszący minimalnie 5 tysięcy złotych,
  • fakt, że spółka podejmuje działalność już w momencie podpisania umowy.

Wady spółki z o.o.

Korzyści z założenia spółki tego rodzaju są spore, ale oczywiście spółka z o.o. to także zobowiązania. Zniechęcać do jej założenia może fakt, że jeśli nie zdecydujesz się na założenie spółki przez system S24, konieczne będzie skorzystanie z pomocy notariusza, co przy dużej liczbie wspólników może rodzić różne koszty i komplikacje. Problematyczne może się też wydawać samo zlikwidowanie spółki. Procedura trwa w tym przypadku dość długo i wymaga odpowiedniej ilości papierów.

Problemem w spółce z o.o. może być także podwójne opodatkowanie, które dotyczy po pierwsze podatku dochodowego od osób prawnych, po drugie dodatkowego podatku od osób fizycznych. Wielu osobom nie podoba się także księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli prowadzisz tego rodzaju działalność, masz obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, co generuje dodatkowe koszty.

Czy założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest trudne?

Jak już zostało wspomniane, sama rejestracja online spółki z o.o. jest dużo prostsza, niż jej rozwiązanie. Aby stworzyć taki rodzaj działalności, musimy mieć przygotowany kapitał, ale co ciekawe, nie musi to być wkład pieniężny.

Ponieważ wspólnikiem spółki z o.o. może być każda osoba fizyczna lub prawna, z wyłączeniem spółki cywilnej czy jednoosobowej spółki z o.o., jest to atrakcyjna opcja dla początkujących przedsiębiorców.

Najprostszym i najtańszym sposobem jest założenie spółki przez internet, poprzez wspomniany już system S24. W takim scenariuszu przedsiębiorca nie musi ponosić opłat notarialnych, a jedynymi kosztami są:

  • wpis do KRS (około 250 złotych),
  • ogłoszenie spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (około 100 złotych),
  • podatek od czynności prawnych (zależny od kwoty, przy kapitale zakładowym 5 tysięcy złotych będzie to około 21 złotych).

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ten sposób jest więc tańsza i prostsza, niż w przypadku klasycznej ścieżki.

Jak założyć spółkę w sposób tradycyjny?

Jeśli jednak nie chcesz zakładać spółki online, możesz to zrobić także w sposób tradycyjny. W takim przypadku konieczne będzie udanie się do notariusza, aby sporządził stosowną umowę. Są to dodatkowe koszty, dlatego sporo osób wybiera opcję online. Założenie spółki z o.o. krok po kroku to zawarcie umowy spółki i jej rejestracja w KRS. Następie należy wybrać nazwę firmy, wnieść kapitał zakładowy i zarejestrować działalność w ZUS.

Konieczne jest też uiszczenie wszystkich dodatkowych opłat, takich jak opłata za rejestrację spółki, podatek od czynności prawnych, czy ogłoszenie spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zarejestrowanie spółki klasycznym sposobem to pewny i bezpieczny sposób, wymagający jednak trochę więcej wysiłku i pieniędzy.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czy to możliwe?

Co ciekawe, spółka z o.o. może być założona także przez jedną osobę, która zdecyduje, że nie chce mieć żadnych dodatkowych wspólników. Choć tego rodzaju spółka kojarzy się raczej z kooperacją i działalnością większej ilości osób, samodzielne zawiązanie spółki jest jak najbardziej możliwe. Aby założyć jednoosobową spółkę z o.o., należy złożyć deklarację intencji o utworzeniu spółki przez jedynego wspólnika w formie aktu notarialnego.

Co ważne, udziałowiec w jednoosobowej spółce z o.o. nie ma uprawnień do jej reprezentowania aż do czasu zarejestrowania w KRS – inaczej niż ma to miejsce w spółce wieloosobowej. Oznacza to, że założyciel nie może na przykład otworzyć dla spółki konta bankowego. Jest to spore utrudnienie, dlatego zaleca się, aby osoba, decydująca się na taką formę działalności powołała na pewien czas pełnomocnika lub osoby do zarządu. Po wpisie do KRS jednoosobowa spółka z o.o. może już cieszyć się pełnią swoich praw.

Minusem utworzenia jednoosobowej spółki z o.o jest choćby kwestia składek ZUS. W tym przypadku jednoosobowa spółka z o.o. jest traktowana tak, jak jednoosobowa działalność gospodarcza, co sprawia, że przedsiębiorca musi je odprowadzać w pełnej wysokości.

Czy warto założyć spółkę z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dla wielu przedsiębiorców sposób, by zaoszczędzić na kosztach utworzenia działalności, oraz uniknąć nadmiernej odpowiedzialności prawnej za spółkę. Plusem jest tutaj niewątpliwie fakt, że spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną, co sprawia, że za wszelkie kwestie sporne nie odpowiadają wspólnicy, lecz działalność sama w sobie. Warto jednak pamiętać, że osoby, które decydują się na taką formę działalności, muszą pogodzić się między innymi z podwójnym opodatkowaniem, ale także skomplikowanymi procedurami, które mają zastosowanie w przypadku chęci rozwiązania spółki. Jeśli jednak masz niewielki kapitał zakładowy spółki, a chcesz spróbować tego rodzaju działalności, zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być czymś dla Ciebie.

Warto przeczytać: Jak założyć firmę jednoosobową przez internet? Krok po kroku

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.