Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dotacje dla samozatrudnionych w 2024. Jak przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie?

dotacje dla samozatrudnionych

Dotacje dla samozatrudnionych to duża pomoc, zwłaszcza w początkach działalności. Z tej formy wsparcia korzysta sporo osób, które chciałyby założyć swój biznes, ale nie mają na to odpowiednich funduszy. Na czym dokładnie polega wsparcie dla samozatrudnionych? Gdzie i jak zdobyć dofinansowanie działalności gospodarczej?

Dotacje – kto może dofinansować część kosztów samozatrudnionych?

Dotacje to kwestia, która budzi żywe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Wsparcie może być udzielane samozatrudnionym osobom przez różne instytucje, takie jak urzędy pracy, fundacje czy organizacje non-profit. Głównym miejscem, do którego trafiają osoby stawiające swoje pierwsze kroki w biznesie, są jednak instytucje publiczne. Zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców wnioskuje o wsparcie do urzędu pracy, albo Banku Gospodarstwa Krajowego. Istnieje także wsparcie dla przedsiębiorców z Unii Europejskiej oraz PFRON.

Dotacje mogą pokrywać część kosztów związanych z założeniem działalności gospodarczej, zakupem niezbędnego sprzętu czy też materiałów, szkoleń lub kursów, zarówno w trakcie prowadzenia firmy, jak i na początku drogi. Dla wielu osób najważniejsza jest jednak dotacja na początek działalności. Kwota dotacji różni się w zależności od wybranej instytucji oraz status wnioskodawcy.

Jakie dotacje dla samozatrudnionych wybrać?

Skoro pomoc samozatrudnionym jest udzielana przez wiele różnych organizacji, którą z nich wybrać, jeśli chcemy założyć działalność? Jeśli patrzymy tylko na instytucje rządowe, warto wiedzieć, że każda ma swoją specyfikę. Przykładowo:

  • dotacje z Unii Europejskiej są dobrym rozwiązaniem dla osób, które powróciły niedawno zza granicy, ale nie tylko. W ramach programu „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” przedsiębiorca może uzyskać do 40 tysięcy złotych na założenie działalności. Warunkiem jest nieprowadzenie działalności przez ostatnie 12 miesięcy oraz posiadanie statusu bezrobotnego.
  • pożyczki z „Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej z Banku Gospodarstwa Krajowego. Mogą z niego skorzystać studenci, absolwenci szkół poszukujący pracy, osoby bezrobotne czy z niepełnosprawnością. W ramach programu możliwie jest uzyskanie doradztwa, a także możliwość umorzenia pożyczki. Nie jest to z jednak zasady dotacja bezzwrotna.
  • dotacje z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to pomoc bezzwrotna. Aby uzyskać dotację, trzeba być osobą z niepełnosprawnością, konieczna jest też rejestracja w urzędzie pracy.

Warunki otrzymania dotacji z urzędu pracy w 2024 roku

Oprócz wspomnianych wyżej form pomocy bardzo często wybieraną opcją są dotacje z urzędu pracy. Tego rodzaju dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dostępne dla osób w każdym wieku. Dotacja jest bezzwrotna.

Aby złożyć wniosek o dotację dla samozatrudnionych z urzędu miasta, należy spełnić kilka warunków. Wsparcie może dostać osoba, która:

  • jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna,
  • nie przerwała z własnej winy ani nie odmówiła uczestnictwa w szkolenia czy stażu, przygotowanego przez urząd pracy,
  • przez 12 miesięcy nie posiadała własnej działalności gospodarczej,
  • do tej pory nie otrzymała dofinansowania na otwarcie działalności,
  • nie ma nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych,
  • w przypadku wcześniejszego prowadzenia działalności nie ma zaległości do ZUS czy urzędu skarbowego.

Wartość dofinansowania, czyli ile możesz zyskać?

Każda z instytucji ma swoje zasady i we własnym zakresie określa wartość proponowanych środków. Jeśli chodzi o dotacje z urzędu pracy, wysokość dofinansowania jest w tym przypadku określona ustawowo. Warto jednak pamiętać, że stawka jest maksymalnym pułapem, który osoba wnioskująca może uzyskać. W 2024 roku wynosi on ok. 38 tys. zł, czyli 6-krotność średniego wynagrodzenia. Co ważne, każdy pośrednik w urzędzie pracy ma możliwość zaproponowania swojego przedziału finansowego. Warto więc wiedzieć, jaka kwota maksymalnie nam przysługuje i zawnioskować o najwyższą możliwą stawkę.

Jeśli chodzi o dotacje z Unii Europejskiej, to jak już wspomniano, można zyskać maksymalnie 40 tys. zł. Wnioskując o dotacje z PFRON, na konto może nam wpłynąć 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia przy zobowiązaniu na 12 miesięcy, a przy deklarowanym okresie prowadzenia działalności powyżej 24 miesięcy nawet 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli natomiast chodzi o pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego, kwota jest ustalana indywidualnie. Dofinansowanie dla jednoosobowej działalności gospodarczej może w tym przypadku wynosić nawet 140 tys. zł, kwota dotacji różni się jednak w zależności od wnioskodawcy.

Jak złożyć wniosek o dotację?

Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie dla jednoosobowej działalności, sprawdź dokładnie, co możesz kupić za pieniądze, które dostaniesz. W większości programów sprzęty objęte wsparciem są dokładnie wyszczególnione. Często za środki z dotacji nie można kupić na przykład samochodów, niektórych kursów czy kasy fiskalnej. Posiadając działalność, możne jednak pomyśleć na przykład o leasingu. Warunki dotacji oraz wysokość dofinansowania warto dokładnie sprawdzić jeszcze przed aplikacją. Jeśli już wiesz, że podołasz wszystkim wskazanym we wniosku wymogom, możesz przystąpić do wniosku o dotacje. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie dla samozatrudnionych?

Aby wnioskować o wsparcie w urzędzie pracy, trzeba najpierw zarejestrować się jako osoba bezrobotna. W następnym kroku należy pobrać specjalny wniosek, który urząd przyjmuje w naborze otwartym lub zamkniętym. Na jego rozpatrzenie urzędnik ma 30 dni.

Gdy wniosek już zostanie rozpatrzony, podpisuje się umowę i po wniesieniu zabezpieczenia, którym może być na przykład akt notarialny, można już czekać na przelew. Warto jednak pamiętać, że z każdego wydatku trzeba się później z urzędem rozliczyć. Dopiero po otrzymaniu środków, do daty wskazanej w umowie należy założyć działalność gospodarcza.

Każda instytucja, która oferuje dotacje dla samozatrudnionych, ma trochę inne zasady rozpatrywania wniosków. Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego będzie przyznawana indywidualnie i zależnie od czynników zewnętrznych, wnioskując o środki z PFRON trzeba będzie z kolei donieść dodatkowe zaświadczenia. Dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych jest dostępne zarówno w przypadku pożyczki z BGK, jak i urzędu pracy.

Dofinansowanie dla jednoosobowej działalności w 2024

Dofinansowania na rozpoczęcie jednoosobowej działalności są chętnie udzielane przez różne instytucje. Oprócz tego jest także możliwość wnioskowania o środki pieniężne dla mikro i małych przedsiębiorstw, które już funkcjonują na rynku. Tego rodzaju dotacja dla samozatrudnionych pochodzić może na przykład z Funduszu Pracy. Środki mogą być przekazane jednokrotnie na bieżące potrzeby firmy. Dotacja z Funduszu Pracy może wynosić maksymalnie 5 tys. zł i musi być wykorzystana na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Skorzystać z niej mogą mali i mikro przedsiębiorcy.

Jeśli chodzi o same zmiany w pozyskiwaniu dofinansowania na rozpoczęcie jednoosobowej działalności, zmieniła się na pewno jego wysokość. W przypadku dotacji z urzędu pracy nadal jest to 6-krotność średniego wynagrodzenia, które w 2024 roku wynosi 7768,35 zł brutto.

Czy warto zabiegać o udzielenie dofinansowania?

Zakładanie nowych biznesów to ważny punkt na mapie gospodarczej każdego kraju Wsparcie przedsiębiorstw jest więc bardzo ważne, a dofinansowanie działalności gospodarczej powinno stanowić priorytet w ustalaniu warunków pomocy ze strony państwa. Ponieważ w Polsce przedsiębiorcy nie mają łatwego życia, głównie przez spore podatki, dotacje dla jednoosobowych działalności są raczej dostępne i nie jest trudno je dostać. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym staramy się o udzielenie dofinansowania, jednak z zasady proces przyznawania dodatkowych środków jest dość przejrzysty i transparentny.

Istotną kwestią dla osób, które dopiero chcą założyć działalność, jest zwolnienie z ZUS-u. Jeśli rozpoczynasz działalność, nie musisz płacić składek przez pierwsze pół roku, a przez następne 24 miesiące możesz regulować je obniżone. To spore ułatwienie dla osób, które dopiero zaczynają działalność, zwłaszcza, że potem koszty działalności rosną.

Dotacji dla małych firm jest obecnie dość sporo, a o dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych można się ubiegać więcej niż raz. Jeśli poważnie myślisz o własnym biznesie, na pewno warto wnioskować o dotacje. Co ważne, pomoc samozatrudnionym uzyskana na przykład w urzędzie miasta nie wyklucza wnioskowania o inną formę wsparcia w odrębnej placówce. Do zgarnięcia jest więc spora pula środków, które czekają na to, aby trafić do kieszeni przedsiębiorców, chcących rozkręcić własną działalność gospodarczą.

Warto przeczytać: Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.