Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć własny biznes w Rosji?

Rosja to największy kraj na świecie z liczbą mieszkańców na poziomie 144 mln, stanowiąc ogromny rynek z równie ogromnym potencjałem rozwoju. Od zawsze ta część świata interesowała polskich przedsiębiorców. Jak założyć własny biznes w Rosji?

Moskwa, Foto: YAY Foto/Boris Stroujko

Na rosyjskim rynku obecnych jest wiele polskich firm np. LPP, Inglot, Orsay – mówi Maria Vislavnykh, doradca biznesowy. Jednak działa tam również wiele mniejszych polskich firm.

Minimalne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 7,5 tys. rubli (414 zł), jednak na terenie Moskwy jest ono znacznie wyższe i wynosi 17 tys. rubli (ok. 938 zł). Średnia pensja plasuje się na poziomie 36,7 tys. rubli. (ok. 2025 zł), zaś na terenie obwodu moskiewskiego jest ona nieznacznie wyższa i wynosi 42 tys. rubli (2318 zł). To tylko część niezbędnej wiedzy, którą należy posiąść, rozpoczynając tam biznes.

Aktualny kurs walutowy znajdziesz tutaj.

Podatek

Stawka podatkowa

VAT 18 % (stawki w przypadku części dóbr i usług 10 %/ 0 %)
CIT 20 %
PIT 13 % – 30 %
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Początek działalności

Większość form prawnych są bardzo zbliżone do polskich, lecz nie wszystkie.  Do szczególnych form można zaliczyć: zamkniętą spółkę akcyjną, spółkę z subsydiarną odpowiedzialnością oraz otwartą spółkę akcyjną. – Dla obcokrajowców są dwie bardziej upowszechnione formy prawne: działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podkreśla ekspertka. Dlatego to właśnie te dwie formy szczegółowo scharakteryzujemy.

Sp. Z o.o.

Dokumentem założycielskim – jedynym obecnie wymaganym – jest statut, zatwierdzony przez założycieli, wspólników. Plan zawiązania spółki określa umowa wspólników – dokument bardzo istotny, jednak nie uznawany już za dokument założycielski. Umowa może być bardzo szczegółowa i zawierać wszystkie obowiązki i prawa wspólników. By założyć spółkę z o.o., należy dysponować kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 10,000 rubli. Wysokość kapitału zakładowego i nominalna wartość udziału spółki muszą być wyrażone w rublach. W przypadku, gdy częścią kapitału zakładowego jest wkład niepieniężny (aport, np. w postaci papierów wartościowych) i jego wartość przekracza dwustukrotność minimalnej pensji, musi być on poddany wycenie rzeczoznawcy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Tzw. „prywatna firma’’, dotyczy ona małych firm i oznacza przedsiębiorcę bez osobowości prawnej.  Rejestruje się ją  w Wydziale Rejestracji Państwowej Rejonowej Inspekcji Podatkowej na podstawie:

 • Zezwolenia na pracę, które to wydaje się w służbach migracyjnych
 • Adresu prawnego – pisma, w którym właściciel obiektu potwierdza adres prawny działalności danej firmy
 • Wizy

– Obcokrajowiec może założyć działalność gospodarczą w Rosji jeżeli będzie miał wydany pobyt czasowy oraz zameldowanie w Rosji, ale ta droga jest bardziej cięższa – mówi Maria Vislavnykh. – A dla tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes w Rosji najlepszym rozwiązaniem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tak samo jak i dla obcokrajowców, którzy chcą zarejestrować firmę w Polsce – doradza ekspertka. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zakładanie sp. Z o.o. przez obcokrajowcę wygląda dokładnie tak samo jak przez obywateli rosyjskich.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia otwierania filii zagranicznej czy też przedstawicielstwa firmy zagranicznej. – Jeżeli po prostu jest tworzona osobna firma, nie trzeba liczyć na żadne preferencje związane z tym że obcokrajowiec zakłada firmę, dlatego że taka firma będzie w całości podlegać prawu rosyjskiemu – mówi Maria Vislavnykh. – Będzie różnica tylko w tym że wspólnikiem jest osoba zagraniczna, czy firma zagraniczna – dodaje.

Aby móc zarejestrować własną działalność, należy posiadać:

 • Nazwę
 • Adres siedziby firmy
 • Kwota kapitału zakładowego
 • Podział udziałów pomiędzy wspólnikami
 • Kto i kim jest w Zarządzie
 • PKD
 • Wybór systemu podatkowego
 • Kopia paszportu

Wsparcie finansowe

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców dopiero zaczyna się pojawiać. – Oczywiście zależy też dla jakiej firmy, ile taka firma istnieje na rynku , jakie ma obroty, jaka branża, jakie wsparcie finansowe chcemy uzyskać – zauważa doradca biznesowy. – Jednak istnieją różne konkursy dla Start-upów z nagrodami finansowymi – dodaje. Są one jednak w dużej mierze uzależnione od części kraju, w której się inwestuje. Z reguły najwięcej z nich można znaleźć w stolicy Rosji – Moskwie.

Ekspansja biznesowa Polaków

Według danych Federalnej Służby Celnej, obroty handlowe pomiędzy Polską i Rosją w całym 2016 r. wyniosły 13,1 mld USD, co oznacza spadek w stosunku do roku poprzedniego o 0,7 mld USD (5,1%), przy czym import z Polski został zredukowany mniej  (o 3,4%) niż eksport do Polski (spadek o 5,9%).

Przygotuj się do ekspansji zagranicznej z MamBiznes.pl

W 2016 r. Polska sprzedała do Rosji towary za kwotę 3,9 mld USD (94,1%  wartości ubiegłorocznej) i znalazła się na dziewiątej pozycji wśród importerów do FR, ale na  czwartym miejscu listy państw.  Do najczęstściej eksportowanych do Rosji towarów można zaliczyć tworzywa sztuczne, kauczuk i gumę oraz farmaceutyki.

 Kontakty biznesowe pomiędzy Polakami, a Rosjanami

Kultura rosyjska w biznesie może się wydawać bardzo podobna do polskiej, jednak jej różnice występują. Dodatkowo wplątywanie elementów politycznych w biznesie, może się przyczynić do porażki w działalności gospodarczej w tym kraju. – Nie można sądzić o narodzie i kraju na podstawie jednej osoby którą kiedyś przypadkowo poznaliśmy czy też na podstawie tego co widzimy w różnych przekazach informacyjnych. Należy robić selekcje tych informacji, bo w każdym kraju są bardzo różni ludzie. Warto wyeliminować swoje stereotypy z przeszłości – podkreśla Maria Vislavnykh. Każdy przedsiębiorca powinien zawsze, dowiedzieć się o kulturze kraju do którego planuje ekspansję, aby odnieść sukces w biznesie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
mariola 8 maj 2018 (17:18)

Byłam w Reserved w Petersburgu i robi wrażenie. Ludzi też od groma.