Jak założyć własny biznes w Rosji?
Rosja to największy kraj na świecie z liczbą mieszkańców na poziomie 144 mln, stanowiąc ogromny rynek z równie ogromnym potencjałem rozwoju. Od zawsze ta część świata interesowała polskich przedsiębiorców. Jak założyć własny biznes w Rosji?

Moskwa, Foto: YAY Foto/Boris Stroujko
Na rosyjskim rynku obecnych jest wiele polskich firm np. LPP, Inglot, Orsay – mówi Maria Vislavnykh, doradca biznesowy. Jednak działa tam również wiele mniejszych polskich firm.
Minimalne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 7,5 tys. rubli (414 zł), jednak na terenie Moskwy jest ono znacznie wyższe i wynosi 17 tys. rubli (ok. 938 zł). Średnia pensja plasuje się na poziomie 36,7 tys. rubli. (ok. 2025 zł), zaś na terenie obwodu moskiewskiego jest ona nieznacznie wyższa i wynosi 42 tys. rubli (2318 zł). To tylko część niezbędnej wiedzy, którą należy posiąść, rozpoczynając tam biznes.
Aktualny kurs walutowy znajdziesz tutaj.
Podatek | Stawka podatkowa |
VAT | 18 % (stawki w przypadku części dóbr i usług 10 %/ 0 %) |
CIT | 20 % |
PIT | 13 % – 30 % |
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl |
Początek działalności
Większość form prawnych są bardzo zbliżone do polskich, lecz nie wszystkie. Do szczególnych form można zaliczyć: zamkniętą spółkę akcyjną, spółkę z subsydiarną odpowiedzialnością oraz otwartą spółkę akcyjną. – Dla obcokrajowców są dwie bardziej upowszechnione formy prawne: działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – podkreśla ekspertka. Dlatego to właśnie te dwie formy szczegółowo scharakteryzujemy.
Sp. Z o.o.
Dokumentem założycielskim – jedynym obecnie wymaganym – jest statut, zatwierdzony przez założycieli, wspólników. Plan zawiązania spółki określa umowa wspólników – dokument bardzo istotny, jednak nie uznawany już za dokument założycielski. Umowa może być bardzo szczegółowa i zawierać wszystkie obowiązki i prawa wspólników. By założyć spółkę z o.o., należy dysponować kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 10,000 rubli. Wysokość kapitału zakładowego i nominalna wartość udziału spółki muszą być wyrażone w rublach. W przypadku, gdy częścią kapitału zakładowego jest wkład niepieniężny (aport, np. w postaci papierów wartościowych) i jego wartość przekracza dwustukrotność minimalnej pensji, musi być on poddany wycenie rzeczoznawcy.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Tzw. „prywatna firma’’, dotyczy ona małych firm i oznacza przedsiębiorcę bez osobowości prawnej. Rejestruje się ją w Wydziale Rejestracji Państwowej Rejonowej Inspekcji Podatkowej na podstawie:
- Zezwolenia na pracę, które to wydaje się w służbach migracyjnych
- Adresu prawnego – pisma, w którym właściciel obiektu potwierdza adres prawny działalności danej firmy
- Wizy
– Obcokrajowiec może założyć działalność gospodarczą w Rosji jeżeli będzie miał wydany pobyt czasowy oraz zameldowanie w Rosji, ale ta droga jest bardziej cięższa – mówi Maria Vislavnykh. – A dla tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes w Rosji najlepszym rozwiązaniem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tak samo jak i dla obcokrajowców, którzy chcą zarejestrować firmę w Polsce – doradza ekspertka. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zakładanie sp. Z o.o. przez obcokrajowcę wygląda dokładnie tak samo jak przez obywateli rosyjskich.
Zupełnie inaczej wygląda kwestia otwierania filii zagranicznej czy też przedstawicielstwa firmy zagranicznej. – Jeżeli po prostu jest tworzona osobna firma, nie trzeba liczyć na żadne preferencje związane z tym że obcokrajowiec zakłada firmę, dlatego że taka firma będzie w całości podlegać prawu rosyjskiemu – mówi Maria Vislavnykh. – Będzie różnica tylko w tym że wspólnikiem jest osoba zagraniczna, czy firma zagraniczna – dodaje.
Aby móc zarejestrować własną działalność, należy posiadać:
- Nazwę
- Adres siedziby firmy
- Kwota kapitału zakładowego
- Podział udziałów pomiędzy wspólnikami
- Kto i kim jest w Zarządzie
- PKD
- Wybór systemu podatkowego
- Kopia paszportu
Wsparcie finansowe
Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców dopiero zaczyna się pojawiać. – Oczywiście zależy też dla jakiej firmy, ile taka firma istnieje na rynku , jakie ma obroty, jaka branża, jakie wsparcie finansowe chcemy uzyskać – zauważa doradca biznesowy. – Jednak istnieją różne konkursy dla Start-upów z nagrodami finansowymi – dodaje. Są one jednak w dużej mierze uzależnione od części kraju, w której się inwestuje. Z reguły najwięcej z nich można znaleźć w stolicy Rosji – Moskwie.
Ekspansja biznesowa Polaków
Według danych Federalnej Służby Celnej, obroty handlowe pomiędzy Polską i Rosją w całym 2016 r. wyniosły 13,1 mld USD, co oznacza spadek w stosunku do roku poprzedniego o 0,7 mld USD (5,1%), przy czym import z Polski został zredukowany mniej (o 3,4%) niż eksport do Polski (spadek o 5,9%).
Przygotuj się do ekspansji zagranicznej z MamBiznes.pl
W 2016 r. Polska sprzedała do Rosji towary za kwotę 3,9 mld USD (94,1% wartości ubiegłorocznej) i znalazła się na dziewiątej pozycji wśród importerów do FR, ale na czwartym miejscu listy państw. Do najczęstściej eksportowanych do Rosji towarów można zaliczyć tworzywa sztuczne, kauczuk i gumę oraz farmaceutyki.
Kontakty biznesowe pomiędzy Polakami, a Rosjanami
Kultura rosyjska w biznesie może się wydawać bardzo podobna do polskiej, jednak jej różnice występują. Dodatkowo wplątywanie elementów politycznych w biznesie, może się przyczynić do porażki w działalności gospodarczej w tym kraju. – Nie można sądzić o narodzie i kraju na podstawie jednej osoby którą kiedyś przypadkowo poznaliśmy czy też na podstawie tego co widzimy w różnych przekazach informacyjnych. Należy robić selekcje tych informacji, bo w każdym kraju są bardzo różni ludzie. Warto wyeliminować swoje stereotypy z przeszłości – podkreśla Maria Vislavnykh. Każdy przedsiębiorca powinien zawsze, dowiedzieć się o kulturze kraju do którego planuje ekspansję, aby odnieść sukces w biznesie.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
- Jak i dlaczego warto założyć własny biznes na Ukrainie?
- Jak i dlaczego warto założyć własną firmę w Estonii?
- Dlaczego Polacy zakładają firmy w Norwegii?
Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl
Komentarze
Przedsiębiorco pamiętaj o złożeniu PIT-11. Za jego brak przewidziane są wysokie kary
Początek roku, to jednocześnie początek zmagań z dokumentacją podatkową. Już w najbliższym czasie…
Sukcesja firmy, czyli jak zaplanować przekazanie sterów w rodzinnym biznesie
Wg ustaleń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ponad 2,1 mln wszystkich firm działających w…
Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w roku 2021
Osoby prowadzące drobną działalność, która generuje niewielkie przychody mogą skorzystać z opcji jaką…
Nowy plik JPK VAT. Wszystko, co przedsiębiorca powinien wiedzieć
Od października 2020 roku na przedsiębiorcach spoczął nowy obowiązek, bowiem muszą składać nowy…
Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Co trzeba wiedzieć?
Od 1 października 2020 r. zacznie obowiązywać nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik…
Jak wybrać hosting? 9 pytań, które powinieneś zadać swojej firmie hostingowej
Hosting stron WWW to fundament każdej internetowej działalności. Strona firmowa, blog czy sklep…
Komentarze
irysek
LPP to dam robi bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Przyjęły się polskie ciuchy i fajnie.
mariola
Byłam w Reserved w Petersburgu i robi wrażenie. Ludzi też od groma.