Ranking kont firmowych

Jak wybrać najlepszy coworking?

Coworking często może być bardzo pomocnym elementem w prowadzeniu własnego start-upu. Dzięki temu, młody biznes może już na samym początku znacząco ograniczyć koszty. Jednak pojawia się pytanie na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z coworkingiem?

Fot. FORUM/ Horst Friedrichs

Wiele początkujących biznesów swą przygodę rozpoczyna we własnym domu. Jednak w przypadku wielu z nich dość szybko okazuje się, że konieczna jest przeprowadzka. – Wiele osób marzy o pracy z domu, jednak może okazać się, że jest to rozwiązanie nieefektywne – mówi Katarzyna Tasarek-Skrok z Colliers International. – Coworking natomiast daje wiele możliwości, sprzyjających rozwojowi biznesu – tworzy przestrzeń biznesową, w której możemy spotkać potencjalnych partnerów biznesowych – dodaje.

Oferty coworkingowe

W ostatnim czasie rynek przestrzeni coworkingowych w Polsce dynamicznie rośnie. Pojawiło się wielu nowych graczy, takich jak Mindspace, WeWork czy BOBO Coworking. Pomimo tego wciąż jest więcej zainteresowanych niż dostępnych miejsc, w szczególności o wyższym standardzie. – W chwili obecnej dostępność kilku czy kilkunastu miejsc pracy zapewne nie jest problemem, jednak jeśli myślimy o wynajęciu większej powierzchni, na pewno trzeba liczyć się z kilkumiesięcznym okresem oczekiwania – Katarzyna Tasarek-Skrok z Colliers International.

Pomimo, że coworking jest znacznie tańszy od wynajęcia biura to i tak młodzi przedsiębiorcy muszą głęboko sięgnąć do portfela. – Ceny wahają się od ok. 500/600 zł netto miesięcznie za jedno stanowisko pracy na przestrzeni otwartej (brak dedykowanego miejsca) do nawet kilku tysięcy złotych netto za gabinet z widokiem na Pałac Kultury – mówi ekspertka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze coworkingu?

Firmy coworkingowe chcąc przyciągnąć do siebie start-upy oferują wiele podstawowych udogodnień. Do nich można zaliczyć wspólną kuchnię, sale konferencyjną czy przestrzeń wspólną. Ponadto część właścicieli centrów coworkingowych stawia na usługi doradcze z zakresu IT, tech-med czy media. – Nierzadko są one szyte na miarę poszczególnych branż. Możemy wynająć programistę na dzień, dwa czy miesiąc, możemy skorzystać z konsultacji prawnych czy księgowych – podkreśla Katarzyna Tasarek-Skrok z Colliers International. Ponadto coworkingi organizują różne eventy przeznaczone dla swoich najemców.

To ogromne zróżnicowanie coworkingów, wymaga od przedsiębiorców ustalenia pewnych kryteriów. Jednak pojawia się pytanie, które z nich są najważniejszymi? – Przy wyborze odpowiedniego centrum musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego lokalizację czy cenę, ale także innych członków coworkingu, którzy potencjalnie mogą wspierać lub inspirować nasz biznes – mówi specjalistka.

Umowy podpisywane z coworkingiem powinny być elastyczne. – Nowy biznes może nieoczekiwanie rosnąć, dlatego wszelkie aspekty umowy dające nam elastyczność powinny być potraktowane priorytetowo. – podkreśla Katarzyna Tasarek-Skrok z Colliers International.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
JOHNY 24 maj 2018 (10:36)

Z tego co pamietam biurko w AIP to 150zl/msc albo max 250. Wiec nie wiem skad ten tekst zr ceny zaczynaja sie od 500pln netto+ ☺

MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas