Nowoczesny budynek biurowy powinien łączyć w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo, energooszczędność i ciekawy design. Na co jeszcze zwrócić uwagę, poszukując idealnego biurowca?
Nowoczesny budynek biurowy – co powinno go wyróżniać?
Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynkiem biurowym nazywa się miejsce pracy dla działalności biur. Zalicza się do nich także obiekty administracyjne, takie jak urzędy miast i gmin czy placówki pocztowe. Poszukując budynku na nowoczesne biuro, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na energooszczędność oraz funkcjonalność. Obiekt o wysokich parametrach w tych dwóch aspektach nie tylko zagwarantuje nam komfort podczas codziennej pracy, ale również wpłynie na wysokość kosztów – a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na rozwój działalności i na kolejne inwestycje.
Wykorzystane w budynku technologie i rozwiązania powinny być dostosowane do potrzeb jego użytkowników oraz do charakteru działalności, które mają być w nim wykonywane. Duże znacznie ma również bezpieczeństwo – przebywając w budynku, zarówno pracownicy, jak i klienci czy inwestorzy powinni czuć się swobodnie i bezpiecznie.
Nowoczesny projekt biura – czyli jaki?
Współczesne projekty budynków pod biurowce skupiają się na przeszkleniach, których celem jest między innymi doświetlenie przestrzeni biurowych. Tak duża ilość naturalnego światła nie tylko optycznie powiększa pomieszczenia, ale i wpływa na samopoczucie przebywających w nich osób. Duże okna wybierane do nowoczesnych budynków gwarantują także dobrą izolację dźwiękową i pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania – promienie słoneczne dobrze docieplają budynek.
Większość nowych biurowców wyróżnia się też nowoczesną bryłą i prestiżowym designem. Co więcej, coraz częściej są to budynki tworzone z myślą o środowisku naturalnym. Wykorzystywane są w nich rozwiązania i technologie, które mają na celu ochronę planety np. odnawialne materiały czy systemy fotowoltaiczne. Nowoczesne projekty budynków biurowych uwzględniają ponadto inteligentne rozwiązania np. nowoczesne systemy monitoringu, systemy sterujące klimatyzacją czy innowacyjne systemy teleinformatyczne.
Na co szczególnie zwrócić uwagę, wybierając budynek biurowy?
Wybierając budynek na biuro, warto zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie jak:
- wielkość powierzchni użytkowej;
- liczba pomieszczeń i ich rozkład;
- układ ułatwiający korzystanie z toalet czy wind;
- zastosowane technologie – np. ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja;
- udogodnienia w postaci parkingu, pomieszczeń socjalnych itp.;
- obecność balkonu czy tarasu;
- lokalizacja biurowca;
- ochrona budynku.
Im większy jest metraż biurowca oraz liczba lokali użytkowych, tym więcej daje on możliwości. Swoje siedziby w takim budynku może mieć kilka różnych firm. Obecność parkingu stanowi z kolei atut z punktu widzenia pracowników czy klientów przyjeżdżających na miejsce samochodem. Pod względem dojazdu równie ważnym aspektem jest samo położenie budynku. Jeżeli znajduje się on w samym centrum miasta lub blisko niego, firma może pochwalić się dobrym połączeniem – również tym autobusowym czy tramwajowym. Jeśli natomiast biurowiec stoi na obrzeżach, dojazd może być już nieco utrudniony. W tym przypadku spada jednak zazwyczaj cena zakupu.
Warto wiedzieć! Budynek biurowy na sprzedaż w mniej uczęszczanej części miasta może być nawet kilkakrotnie tańszy niż ten zlokalizowany w samym centrum.
Miejsce budynku biurowego
W kwestii położenia ważna jest również niewielka odległość od przychodni, banków czy poczty – wielu pracowników ceni sobie możliwość szybkich odwiedzin w tych miejscach, np. w trakcie przerwy. Oprócz lokalizacji dla niektórych osób duże znaczenie ma sam wygląd zewnętrzny budynku oraz wystrój jego wnętrza – może on bowiem być wizytówką firmy.
Wybierając budynek pod biuro przedsiębiorstwa, warto też upewnić się, czy ma on wejście z kontrolą dostępu – niekiedy systemy kontroli są nawet zdolne do rejestrowania godzin wejścia do budynku i jego opuszczenia, co ułatwia pracodawcom monitorowanie godzin pracy swoich pracowników. Dla niektórych zaletą może być również obecność lokalu gastronomicznego czy kącika kawowego. Nie bez znaczenia są także części wspólne umożliwiające odpoczynek i swobodną rozmowę, np. podczas przerw w pracy.
Oprócz nich w biurowcu powinny znajdować się też sale szkoleniowe i konferencyjne, sprzyjające efektywnej współpracy zespołów. Przykładem funkcjonalnego budynku biurowego może być jedna z nieruchomości Orange. Tego typu biurowce spełniają zarówno wymagania związane z metrażem czy liczbą pomieszczeń, jak i z dodatkowymi udogodnieniami.
Materiał partnera Nieruchomości Orange.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)