Zostało kilka dni na zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chęci odprowadzania składek na zasadach tzw. Małego ZUS-u. Do tej pory do instytucji wpłynęło 307 tys. wniosków w tej sprawie.
Wysokość składek na ZUS to jeden z najczęściej podnoszonych tematów przez osoby prowadzące własny biznes. Do niedawna właściciele firm odprowadzali składki w wysokości nieuzależnionej od przychodów. Wraz z wprowadzeniem Małego ZUS Plus zasada ta uległa zmianie. Kto może korzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania i jaką składkę zapłaci?
Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Należy pamiętać, że mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej.
? Do 1⃣ lutego #przedsiębiorcy mają czas, aby zgłosić się po raz pierwszy do #małyZUSplus.
Jak to zrobić❓
➡️ przez internet – na portalu #PUE ZUS,
➡️ za pośrednictwem poczty,
➡️ w placówce #ZUS.Więcej o uldze ⬇️https://t.co/8xTAAOAnmx
— ZUS (@zus_pl) January 22, 2021
Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy złożyli do tej pory ponad 307 tys. wniosków o skorzystanie z ulgi w płaceniu składek na ZUS.
Niższe składki przez 3 lata
Właściciel przedsiębiorstwa może korzystać z Małego ZUS Plus maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego 2021 r. Można to zrobić składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92)”.
Istotną informacją dla samozatrudnionych, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2020 r. i nadal spełniają warunki w 2021 r., jest to, że nie muszą w się ZUS ponownie zgłaszać. Dodatkowo każdy korzystający z Małego ZUS-u plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Wysokość płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Składek z tytułu Małego ZUS Plus uzależniona jest od dochodów generowanych przez daną firmę. Jak oszacować wysokość podstawy wyliczania składek oraz samą ich wysokość? O tym przeczytasz w poradniku: Mały ZUS Plus w roku 2021. Jak obliczyć wysokość składki?
Komentarze
Nie mam przychodu od września. PKD 56 10. Nie otrzymam postojowego bo NIE WYKAZUJĘ SPADKU przychodu za listopad i grudzień. Oba są 0.00. to się nie należy. Takie jest uzasadnienie ZUS. To absurd. A mówią że pomagają.