Czym jest skrytka bankowa i czy warto ją wynająć?
Skrytka bankowa to zabezpieczony schowek, w którym można trzymać różne wartościowe przedmioty. Ma formę metalowej kasety, która może mieć różną wielkość, w zależności od trzymanej w niej zawartości. Wiele osób w skrytkach bankowych trzyma dzieła sztuki – w takim przypadku schowek musi mieć rozmiary odpowiadające danemu aktywowi.
Skrytka bankowa posiada szereg zabezpieczeń, dzięki którym dostęp do niej ma tylko upoważniona osoba, oraz towarzyszący jej pracownik banku. W skrytce można trzymać różne wartościowe przedmioty, zwłaszcza aktywa, w które łatwo zainwestować. Dzięki odpowiedniej ochronie, którą oferują banki lub inne instytucje, cennych przedmiotów nie trzeba trzymać w domu, co sprawia, że właściciel dóbr nie musi się o nic martwić.
Skrytka bankowa – co możemy w niej trzymać?
Skrytki bankowe mają, jak już wspomniano, różną wielkość. Oznacza to, że można w nich trzymać przedmioty o różnych gabarytach. Spora część osób przetrzymuje w skrytkach pieniądze, często w różnych walutach. Skrytki są także doskonałym zabezpieczeniem dla wszelkiego rodzaju aktywów, które trudno byłoby trzymać w domu. W skrytkach możemy przechowywać:
- pieniądze w różnych walutach,
- dzieła sztuki,
- sztabki złota i kamienie szlachetne,
- biżuterię,
- ważne dokumenty i papiery wartościowe, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej,
- inne aktywa, stanowiące wartość i trudne do przechowywania w warunkach domowych.
Warto mieć świadomość, że skrytka bankowa nie może przechować wszystkiego – nie jest dozwolone umieszczanie w niej narkotyków, broni, czy żywności. O zawartość skrytki zadbać musi jej właściciel, podpisując stosowny regulamin.
Jak uzyskać dostęp do skrytki?
Dostęp do skrytki bankowej jest chroniony. Otworzyć ją może tylko właściciel skrytki, któremu musi jednak towarzyszyć pracownik banku. Sam bank może samodzielnie zajrzeć do skrytki tylko w sytuacji, w której właściciel przestanie za nią płacić, lub też minie określony umową okres przechowywania przedmiotów. W wyjątkowych sytuacjach bank może udostępnić zawartość skrytki funkcjonariuszom służb publicznych, jeśli wobec najemcy trwa postępowanie karne. Zawartość skrytki może także w niektórych sytuacjach zająć komornik.
Aby uzyskać dostęp do skrytki, najemca za każdym razem musi okazać dowód tożsamości. W przypadku obcokrajowca konieczne będzie natomiast pokazanie paszportu.
Skrytkę bankową może wynająć pojedyncza osoba, ale także małżeństwo lub kilka osób, które zdecydują się na wspólne przechowywanie dóbr. W takim przypadku klucze do skrytki dostanie każda osoba, która będzie mogła otwierać skrytkę bez informowania o tym innych osób upoważnionych.
Skrytka bankowa a różnice w zabezpieczeniach
Każda skrytka bankowa zabezpieczona jest specjalnym kluczem lub kartą magnetyczną. Jeden z kluczy ma przy sobie pracownik banku, drugi użytkownik skrytki. Aby otworzyć skrytkę bankową, potrzebne są obydwa klucze, co sprawia, że przy procesie obecny musi być zarówno najemca, jak i pracownik banku.
Są różne rodzaje skrytek, a w kontekście zabezpieczeń dzielimy je przede wszystkim na skrytki manualne oraz skrytki automatyczne. Te pierwsze zamykane są na tradycyjny klucz, który posiadają, jak już wspomniano, zarówno najemca, jak i pracownik banku. Otwieranie tego rodzaju skrytki wiąże się z konkretną procedurą. Jako pierwszy, skrytkę otwiera pracownik banku, dopiero później swój klucz przekręca najemca schowka. Natomiast zamykanie skrytki odbywa się w odwrotnej kolejności – najpierw skrytkę zamyka jej najemca, natomiast później, klucz przekręca pracownik banku.
Jeśli natomiast chodzi o skrytki automatyczne, tutaj system zabezpieczeń jest już mocno ograniczony systemowo. Aby wynająć tego rodzaju skrytkę, potrzebne jest uzyskanie odcisku za pomocą biometrii dłoni, z której wzorzec jest później kodowany na specjalnej karcie klienta. Często dodatkowym zabezpieczeniem jest PIN, nadany karcie. Używając jej, najemca może dostać się do specjalnego pomieszczenia, do którego transportowana jest skrytka, jednak samo otwarcie kasety musi odbywać się w asyście pracownika banku.
Skrytka bankowa a różnice w regulaminach
Aby wynająć skrytkę bankową, należy podpisać regulamin. Określa on między innymi to, co można, a czego nie można przetrzymywać w skrytkach bankowych. Każda osoba wynajmująca skrytkę bankową podpisuje także umowę, w której określona jest opłata za jej użytkowanie. W dokumentach opisane są także procedury jej otwarcia.
Zgodnie z regulaminem skrytki bankowej, nie można w niej, jak już wspomniano, przechowywać materiałów wybuchowych, broni, narkotyków, czy materiałów z przemytu. Jeśli chodzi o różnice w regulaminach poszczególnych banków, dotyczą one właśnie zakazanej zawartości. Niektóre banki zabraniają na przykład trzymać w skrytce pieniędzy, które jeszcze są w obiegu. Nie wszystkie placówki mają jednak takie wymagania.
Skrytka bankowa a bezpieczeństwo danych
Skrytki bankowe wynajmowane są najczęściej przez banki. Aby wynająć tego rodzaju schowek, trzeba podpisać umowę oraz zapoznać się z regulaminem. Podczas podpisywania dokumentów, najemca będzie musiał wskazać szacowaną wartość przedmiotów w skrytce, pracownik banku nie ma jednak prawa zapytać, co dokładnie będzie się w niej znajdować.
Podpisywanie umowy odbywa się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, co oznacza, że najemca skrytki będzie musiał umieścić w dokumentach wszystkie swoje dane. W instytucji bankowej są one jednak bezpieczne, ponieważ wszystkich pracowników banku obowiązuje tajemnica bankowa. Skrytki ani danych osobowych najemcy nie można udostępniać osobom trzecim, chyba że zajdzie taka konieczność – dzieje się tak w przypadku wspomnianej już interwencji komorniczej, albo określonych służb, gdy zachodzi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa.
Skrytka bankowa a wynajem
Skrytkę bankową może wynająć każda osoba fizyczna, jeśli jest pełnoletnia, a także osoba prawna lub też jednostki nieposiadające osobowości prawnej. Jak już wspomniano, jedną skrytkę może wynająć wielu właścicieli. Aby wynająć skrytkę, należy udać się do banku lub innej instytucji, świadczącej tego rodzaju usługę i po wyborze odpowiedniego gabarytu, podpisać stosowną umowę. Potrzebny będzie do tego dowód osobisty lub, w przypadku osób zagranicznych, paszport.
Koszt wynajmu skrytki bankowej jest różny i zależy od jej wielkości, długości przechowywania w niej przedmiotów, a także instytucji, która oferuje daną usługę. W bankach ceny wahają się od 250 do 600 złotych rocznie, natomiast instytucje pozabankowe są już dużo droższe – roczny wynajem skrytki może przekroczyć nawet 2500 złotych rocznie.
Skrytka bankowa a depozyt bankowy
Skrytka bankowa to, inaczej mówiąc, skrytka depozytowa. W ten sposób określa się specjalnie strzeżoną szufladę, umieszczoną w banku lub innej instytucji, w której można trzymać wartościowe przedmioty.
W nomenklaturze bankowej istnieje jednak także określenie „depozyt bankowy”. Opisuje ono jakikolwiek rachunek bankowy, używany do przechowywania pieniędzy, najczęściej w celu gromadzenia odsetek. Depozytem może być jednak także jakaś kwota pieniędzy, która jest zabezpieczeniem dla instytucji dostarczającej dane usługi lub produkty. Jest to swego rodzaju kaucja, która zostaje później zwrócona osobie, korzystającej z usługi.
Skrytki bankowe to ciekawe rozwiązanie dla osób, które inwestują w dobra trwałe, lub chcą w bezpiecznym miejscu przechować wartościowe dokumenty czy pamiątki rodzinne. Jeśli nie masz w domu odpowiednich zabezpieczeń, skrytka depozytowa w banku będzie doskonałym rozwiązaniem. Instytucje finansowe nadal oferują skrytki bankowe, z których może skorzystać niemal każdy.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)