Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Z dnia na dzień straciła pracę w korporacji. Dorota Czekaj od ponad dekady rozwija Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet od ponad 10 lat wspiera kobiety w rozwoju i promowaniu ich pomysłów na biznes. A wszystko zaczęło się od… grupy na Facebooku.

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu kobiety często nie miały na tyle odwagi, aby rozpocząć własny biznes czy rzucić bezpieczną posadę w firmie. Dorota Czekaj, współzałożycielka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, przez 18 lat pracowała w L’Oreal Polska. Jednak z dnia na dzień straciła pracę w wyniku redukcji kosztów w firmie. I wtedy wspólnie z przyjaciółką pomyślała o założeniu własnego biznesu. Jednak pojawił się problem, gdy poszukiwały wsparcia… I tak powstała najpierw grupa Sieci Przedsiębiorczych Kobiet na Facebooku.

„Było dla nas jasne, że musimy nabrać nowych umiejętności interpersonalnych, poznać wszelkie procedury i formalności, bez których znajomości prowadzenie własnego biznesu jest niemożliwe. Pełne zapału szukałyśmy miejsca, w którym mogłybyśmy te braki uzupełnić. Nie wiedzieliśmy do kogo zgłosić się po pomoc, skąd czerpać pomysły, gdzie szukać wsparcia? Wskutek problemów ze znalezieniem pomocnej w tej dziedzinie organizacji, zaczęłyśmy szukać odpowiedzi w internecie. Tak powstała strona Sieci Przedsiębiorczych Kobiet na Facebooku, która zapoczątkowała intensywną dyskusję online. Okazało się, że takich kobiet jak my w Polsce jest wiele. Tysiące kobiet szukało odpowiedzi na te same pytania i podobnie jak my – nie wiedziały, gdzie je znaleźć” – opowiada dla MamBiznes Dorota Czekaj, współzałożycielka i prezeska zarządu SPK.

I tym oto sposobem powstała Fundacja SPK, która od ponad dekady wspiera już kobiety w prowadzeniu własnych firm i promowaniu ich.

Warto przeczytać: „Rynek zaczyna dostrzegać kobiety” – rozmowa z Dorotą Sierakowską, założycielką największej społeczności inwestorek w Polsce, Girls Money Club

Misja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Jak wynika z nowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, poświęconego obrazowi kobiety w biznesie, to mężczyźni nadal dominują w zarządach spółek. Jednak gdy kobieta wejdzie do zarządu to najczęściej od razu obejmuje stanowisko prezeski. Z roku na rok płeć żeńska staje się coraz odważniejsza w dążeniu do swoich celów biznesowych oraz zawodowych. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet propaguje takie działania.

„Misją Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet jest propagowanie idei przedsiębiorczości wśród kobiet i wspieranie rozwoju firm prowadzonych przez kobiety oraz ich promocja. Fundacja nieustannie śledzi trendy i ewolucję rynku pracy. Na podstawie wnikliwej analizy opracowuje programy i projekty, które są kompleksowym wsparciem dla kobiet młodych. Tych wchodzących dopiero na rynek i tych planujących założenie własnego biznesu oraz tych, które już mają swoją działalność gospodarczą. Krótko mówiąc, fundacja pomaga wszystkim kobietom, które “przedsię-biorą”, czyli kierują własnym losem i decydują się na inicjowanie własnych działań” – mówi nam Dorota Czekaj.

Początkowo Sieć Przedsiębiorczych Kobiet była jedynie grupą na Facebooku. Po tylu latach internetowa społeczność przekracza już 50 tys. przedstawicielek. Dzięki temu fundacja buduje zawodową społeczność kobiet, dzięki czemu mogą się ona wzajemnie wspierać. Osoby, które chcą brać udział w licznych programach i rozwijać swoją firmę, mogą zostać członkiniami SPK, oczywiście za opłatą. Jednak to nie oznacza wykluczenia ze wsparcia.

„Sieć Przedsiębiorczych Kobiet to kilkaset członkiń, ale na nich nie zamyka się liczba związanych z nami osób. Sam Klub Mentorek liczy 175 wspaniałych kobiet, do tego dochodzi też cała nasza internetowa społeczność, która aktualnie przekracza już 50 tysięcy. W naszych wydarzeniach może wziąć udział każda kobieta – nie musisz być członkinią, żeby przyjść na regularnie organizowane przez nas w Warszawie śniadania i inne wydarzenia, czy żeby wziąć udział w naszych networkingach online – jednak warto pamiętać, że członkinie poza lepszym dostępem do tych spotkań, mają też szereg innych przywilejów, które pomagają im rozwijać siebie i swój biznes” – podkreśla prezeska zarządu.

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Kobiety w biznesie

Pomimo trudności, jakie w ostatnich latach pojawiły się w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, kobiety starają się nie zniechęcać do własnego biznesu. Powody dla których płeć żeńska chce iść „na swoje” są często dość banalne.

„Z radością obserwuję, że z roku na rok kobiety stają się coraz odważniejsze. Choć często motywacja do założenia własnego biznesu bywa dosyć prozaiczna – np. chcemy mieć większą elastyczność, żeby móc dopasować się do swojej rodziny, czy nie musieć martwić się, że szef nie da nam wolnego kiedy nasze dziecko się rozchoruje, to kreatywność i pomysłowość kobiet – przedsiębiorczyń nie zna granic. Obserwujemy to z bardzo bliska, chociażby dzięki naszemu flagowemu programowi Biznes w Kobiecych Rękach, którego 10 edycja rozpoczęła się dosłownie chwilę temu. W ramach tego programu powstało już ponad 300 firm, a kolejne są już w blokach startowych i zabierają się do działania” – komentuje prezeska zarządu.

Warto pamiętać, że przedsiębiorczość kobiet to nie tylko otwieranie własnych biznesów. To również zarządzanie firmami na wysokich stanowiskach. Jeszcze kilka lat temu kobiety nie miały na tyle odwagi, aby wchodzić w szranki z mężczyznami w zarządach. Już badania pokazują, że różnorodność płci na wysokich stanowiskach przynosi również korzyści biznesowe.

Konferencja dla przedsiębiorczych kobiet

W maju organizowana jest XXI konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, tym razem pod hasłem: „Don’t give up”, czyli nie poddawaj się. Jak podkreśla Dorota Czekaj, w ostatnich latach zbyt często obserwowano ciągłe zmiany warunków prowadzenia biznesu. Mowa o pandemii czy wojnie w Ukrainie.

„Prowadzenie własnego biznesu to ogromna dynamika i coś, czego trzeba się nieustannie uczyć na nowo, dlatego w trakcie naszego wydarzenia wraz z gronem ekspertek i ekspertów będziemy szukać odpowiedzi na dwa główne pytania: Jak prowadzić biznes w trudnych czasach i jak rozwijać biznes w świecie zmiennych oczekiwań?” – mówi Dorota Czekaj.

„W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet zbudujesz swoją sprawczość i niezależność finansową”. To hasło przyświeca fundacji i trzymamy kciuki za rozwój kobiet w biznesie.

Źródło grafik: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Warto przeczytać: Prowadzenie własnego biznesu jest wyzwaniem. Często jest się wyrzucanym ze strefy komfortu – rozmowa z Aliną Sztoch, CEO i Co-founderką marki Kubota

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.