Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Musiał zwrócić otrzymaną e-dotację a firma zbankrutowała

Problemy rozpoczęły się już przy rekrutacji pracowników, gdyż stawki w Warszawie były wyższe niż przewidziano w biznesplanie. PARP zakwestionowała płace jako zbyt wysokie, choć są to płace z warszawskich realiów. Zarzucano mi też, że złamałem kodeks pracy zatrudniając pracowników tylko na krótkie okresy. Tak swoją historię z dotacją na e-biznes z działania 8.1 zaczyna Adam Fularz. Pomysłodawca portalu propagującego kulturę pewnego dnia otrzymał od PARP ostateczne pismo z wypowiedzeniem umowy i musiał zwrócić dotację. Aby oddać pieniądze wziął pożyczkę a spółka jest de facto bankrutem. Nam opowiada, jak do tego doszło i czy nie ma sobie nic do zarzucenia.


W którym naborze brał Pan udział i jaką kwotę dofinansowania otrzymał?

Składałem wniosek w drugim naborze przeprowadzanym w 2012 roku i uzyskałem 396 532 zł dofinansowania z działania 8.1.

Jaki projekt Pan realizował za środki z działania 8.1?

Moim pomysłem było stworzenie portalu dla teatrów, oper i obywateli do propagowania kultury i sztuki o nazwie Wieczorna.pl.

Kiedy zaczęły się problemy z dotrzymywaniem umowy podpisanej z PARP i czego wynikały te kłopoty?

Problemy rozpoczęły się już przy naborze pracowników, gdyż stawki w Warszawie były wyższe niż przewidziano w biznesplanie. PARP zakwestionowała płace jako zbyt wysokie, choć są to płace z warszawskich realiów. Jednakże główne problemy rozpoczęły się w momencie, gdy wyłonieni w kosztownych procedurach, których wymagała PARP oferenci nie byli w stanie wykonać przedmiotu umowy terminowo.

W sumie 5 kolejnych wykonawców zawaliło wszystkie terminy. Portal już działa, część objęta umową jest zrealizowana, ale w polskich warunkach, gdzie panuje rynek oferenta a nie rynek zamawiającego, nie było szans, by w ramach procedur narzuconych przez PARP, znaleźć sensownego i terminowego wykonawcę. Procedury jakie wymusza PARP, są sprzeczne z realiami rynkowymi, gdzie programistów i firmy wykonawcze wynajmuje się na stawkę godzinową, a nie- ustala z góry sumę za całość zadania.

I w końcu przyszedł dzień kiedy PARP postanowiła wypowiedzieć umowę i nakazało zwrot dotacji. Czy całą kwotę musi Pan zwrócić? Jaki powód wypowiedzenia umowy podano?

Tak, musiałem zwrócić całą kwotę i już ją zwróciłem. Główny powód to niezrealizowanie umowy w terminie, jednak PARP wypowiedziała umowę dopiero w momencie, gdy poinformowałem że portal jest gotowy i czy PARP wnosi jakieś uwagi. Inne powody to cała masa drobnych braków. PARP wymagała ogromnej ilości dokumentacji z każdego kroku realizacji umowy. Zarzucano mi np. że złamałem kodeks pracy zatrudniając pracowników tylko na krótkie okresy czasu etc.

Czy zanim PARP rozwiązała z Panem umowę otrzymywał Pan jakieś ostrzeżenia, monity?

Nie, ale otrzymaliśmy dwukrotnie raport z kontroli, o wyniku negatywnym, mimo tego nie uwzględniono mojego wytłumaczenia, że opóźnienia w realizacji projektu są winą procedur wyłaniania oferentów, jakie narzuciła PARP. Sugerowano, że mogliśmy wybrać przecież droższe oferty zamiast najtańszych, ale wówczas PARP miałby podstawę, aby podważyć wybór oferentów i także mógłby cofnąć dotację.

Uwaga: jeśli otrzymałeś dotację i chciałbyś o tym opowiedzieć napisz na [email protected]

Jak wyglądały rozmowy zanim PARP zdecydowała się na ostateczne rozwiązanie umowy i nakazała zwrot dotacji?

Złożyłem ofertę mediacji sądowej, ale PARP odpowiedziała negatywnie, twierdząc że nie ma podstaw do mediacji sądowej. Nie było żadnych rozmów. To ja sam wysyłałem pisma do PARP. Przyszła jedna odpowiedź, a później listowne wypowiedzenie umowy. Nikt się z nami nie kontaktował. Sprawę rozwiązano drogą listowną, po prostu wypowiadając umowę.

Z perspektywy czasu, jak Pan ocenia swoje działania? Może popełnił Pan jakieś błędy przy pisaniu i realizacji wniosku i wina leży po Pana stronie? Nie ma Pan sobie nic do zarzucenia? Może po prostu PARP działa zgodnie z umową, której Pan nie dotrzymał?

Ależ oczywiście, że popełniłem ogromny błąd. Błędem było:

– założenie firmy w Polsce

– zlecenie prac programistycznych w Polsce 

– wzięcie dotacji w Polsce

– zatrudnianie pracowników w Polsce, na polskich warunkach i przy polskim kodeksie pracy

Jaka jest teraz sytuacja finansowa Pana spółki? Co oznacza dla firmy konieczność zwrotu dotacji?

Dotację już zwróciłem a działalność spółki zawiesiłem. Środki na zwrot dotacji pożyczyłem. Zwrot 142 tys. zł dotacji był ogromnym ciosem finansowym i spowodował, że spółka ma w tym roku stratę sięgającą 200 tys. zł. Oznacza to de facto bankructwo spółki. Spółka jednak nadal wypłaca swoje zobowiązania, by rozliczyć już końcowe płatności dla wykonawców, bo jeszcze nie wszystkie zaległości udało mi się spłacić, zostało mi jeszcze kilka tys. PLN zaległości. Szkoda że PARP zwlekał aż rok ze swoją decyzja. Gdyby została podjęta wcześniej nie nadwyrężałbym swojego budżetu by dokańczać tą inwestycję.

Jak Pan ocenia samo działania 8.1? Jakie Pana zdaniem popełniono błędy przy konstruowaniu tego programu?

Sama idea jest bardzo dobra, ale czas jaki upływa od złożenia wniosku do jego zrealizowania powoduje że nawet najbardziej innowacyjne projektu po 2-3 latach już nie są aktualne i z trudem walczą o przetrwanie. Bolączką była ilość papierowej dokumentacji, której przygotowanie pochłonęło ok. 110 tys. zł. PARP okazała się niezwykle zbiurokratyzowaną instytucją. Elektroniczne składanie wniosku skończyło się z chwilą złożenia wniosku. Cała reszta była ogromnym morzem papierowej dokumentacji. Bardzo skomplikowane rozliczanie projektu, nałożenie ogromnego ryzyka na początkujących przecież przedsiębiorców, którzy mają odpowiadać finansowo za błędy swoich wykonawców. A przecież wybierani są w dużej mierze przypadkowo – bo tak narzuca to procedura ich wyboru wskazana przez PARP.

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Cama 30 sty 2016 (19:27)

Cała Polska, przecież w ten sposób państwo wykończyło już wiele firm – i nie były to tylko małe biznesy. Czytam regularnie blog Pawła Kurnika i poważnie zastanawiam się, czy nie przenieść mojej firmy do UK. W Anglii sama kwota wolna od podatku to ponad 50 tysięcy złotych!