Ważny krok Captor Therapeutics. Wnioskuje o badania kliniczne leku na nowotwór wątrobowokomórkowy

Informacje o autorze

23 sierpnia 2024
Udostępnij:

Spółka Captor Therapeutics złożyła do Europejskiej Agencji ds. Leków wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 1. Preparat stosowany w leczeniu nowotworu ma być testowany w kilku europejskich ośrodkach.

Captor Therapeutics

To kolejna w ostatnim czasie dobra informacja dla polskiego obszaru zdrowia. Już wkrótce prace nad preparatem CT-01 od spółki Captor Therapeutics mogą wejść w nową fazę. To preparat mający zastosowanie w leczeniu kombinowanym ewerolimusem u pacjentów ze średnio lub wysoce zaawansowanym nowotworem wątrobowokomórkowym.

Lek we wcześniejszych badaniach przedklinicznych wykazał skuteczność przeciwnowotworową w kilku modelach nowotworu wątroby. Jej istotą jest nowy mechanizm działania. Polega on na usuwaniu czynników, które wpływają na żywotność komórek nowotworowych i stabilizację mikrośrodowisko nowotworu.

Warto przeczytać: Healthtech, medtech, biotech. Polski obszar zdrowia rośnie w siłę i przyciąga coraz więcej inwestorów

Wniosek do Europejskiej Agencji ds. Leków

Wniosek o przeprowadzenie badań klinicznych został złożony 22 sierpnia. Planowane badania kliniczne mają mieć charakter wieloośrodkowy, tj. być prowadzone w wiodących europejskich ośrodkach leczenia nowotworów wątroby w Hiszpanii, Niemczech i Francji. Pacjenci mają otrzymywać stopniowo wzrastające dawki CT-01. Celem badań jest ustalenie bezpieczeństwa preparatu u pacjentów z nowotworem wątroby oraz ich tolerancji na niego.

Oprócz tego badania mają wydzielić maksymalną dawkę leku, rekomendowaną do dalszej fazy badań klinicznych. Oceniane będzie również działanie przeciwnowotworowe z wykorzystaniem obrazowania radiologicznego oraz markerów nowotworowych w surowicy krwi.

Badania są szczególnie ważne, ponieważ możliwości leczenia nowotworu wątroby wciąż są ograniczone. Obecnie dostępne preparaty charakteryzują się jedynie umiarkowanym stopniem odpowiedzi na leczenie. Statystycznie pacjent z chorobą rozsianą przeżywa około 20 miesięcy. Captor Therapeutics ma więc szansę znacząco przyczynić się istotnej poprawy sytuacji chorych i rozwoju medycyny w tym zakresie.

Źródło grafiki: Captor Therapeutics

Warto przeczytać: Sukces emisji akcji Proacta. Spółka pozyskała środki na rozwój

Polecamy

Więcej w tym dziale: