Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bioceltix wybuduje największą na świecie wytwórnię komórek macierzystych. W tym celu wyemituje nowe akcje

Wrocław ma być miejscem realizacji nowej inwestycji spółki Bioceltix. Jej koszt to około 9 mln euro. By sprostać wyzwaniu, firma planuje emisję nowych akcji.

Bioceltix to biotechnologiczna spółka, która rozwija nowoczesne produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących. W jej szczególnym obszarze zainteresowania są psy i konie. Istotą prac prowadzonych przez Bioceltix jest rozwój autorskiej technologii wytwarzania w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste. Dzięki jej stosowaniu leki są dostępne do użycia w klinice weterynaryjnej od razu po ich rozmrożeniu. W celu szybkiego zwiększenia skali produkcji spółka szykuje się do budowy nowej wytwórni komórek macierzystych.

„Nasza obecna wytwórnia powinna dostarczyć do 30 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę rocznie. To wystarczający wolumen do przeprowadzenia pilotażowej sprzedaży na wybranych rynkach, po dopuszczeniu pierwszego produktu do obrotu. Musimy natomiast przygotować się do szybkiego zwiększenia produkcji, a do tego potrzebujemy nowej wytwórni. Nasza strategia zakładająca sprzedaż produktów za pośrednictwem partnera branżowego będzie wymagała dużych wolumenów” – tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu firmy.

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja głównym obszarem zainteresowania polskich startupów medycznych

Strategiczna inwestycja Bioceltix

Na miejsce powstania nowego zakładu wybrano Wrocław. Jego powierzchnia ma zajmować około 1200 m2. Koncepcja zakładu jest opracowywana wraz z partnerem technologicznym. Specjalizuje się on w projektowaniu infrastruktury o podwyższonej klasie czystości. Planowany termin oddania wytwórni do użytku to druga połowa 2026 roku.

Zakładany koszt całej inwestycji to około 9 mln euro. Na jej sfinansowanie ma pozwolić emisja akcji spółki. W założeniach firmy „przedmiotem oferty będą akcje obejmujące do 20% akcji spółki dopuszczonych do obrotu na GPW na datę przeprowadzenia oferty. Zostanie ona skierowana do inwestorów z wyłączeniem prawa poboru, ale z zachowaniem prawa pierwszeństwa do objęcia akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy spółki spełniających określone kryteria oraz na warunkach określonych w uchwale emisyjnej. Oferta ma zostać przeprowadzona w czerwcu 2024 roku.

„Naszym celem jest jak najszybsze uruchomienie certyfikowanej produkcji w nowym zakładzie. Musimy zadbać o wszystkie istotne elementy, tak aby objąć cały proces produkcyjny. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania wytwórnia powinna osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie co najmniej 100 tys. dawek terapeutycznych produktu na osteoartrozę. Inwestycja jest tak pomyślana, żeby dalsze zwiększenie produkcji osiągnąć poprzez proste dokładanie kolejnych egzemplarzy urządzeń i stopniowe uruchamianie kolejnych modułów inkubacyjnych. Będziemy się starali, żeby te działania były już finansowane z przychodów, długu lub leasingu. Widzimy też możliwość sfinansowania części inwestycji ze środków publicznych. Dołożymy wszelkich starań, żeby to się wydarzyło” – podsumowuje Paweł Wielgus.

Warto przeczytać: Startup Checly ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Politechnika Lubelska pomoże mu zrewolucjonizować rynek

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.