Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startup Checly ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych. Politechnika Lubelska pomoże mu zrewolucjonizować rynek

Checly

Autorskie narzędzie startupu Checly ma szansę odmienić procesy zarządzania ryzykiem i podejmowania decyzji biznesowych. Współpraca z Politechniką Lubelską pomoże w popularyzacji rozwiązania.

Checly jest startupem technologicznym założonym w 2023 roku. Ideą powstania była chęć usprawnienia tradycyjnych audytów bezpieczeństwa, które przeprowadzane są w przedsiębiorstwach. Stworzone przez firmę oprogramowanie oparte jest na sztucznej inteligencji. Dzięki niemu czas kontroli jest krótszy, a jej koszty niższe. Co ważne, jednocześnie wzrasta jej dokładność i efektywność.

„Wielu menedżerów czuje się osamotnionych, bo podejmują ważne decyzje, które mają duży wpływ na działanie firmy. Jeśli coś pójdzie nie tak, to oni są za to odpowiedzialni. Chcemy im pomóc, oferując narzędzie, które analizuje dane i pokazuje, gdzie mogą pojawić się problemy. Dzięki temu menedżerowie mogą lepiej zrozumieć sytuację i szybko podjąć decyzje” – tłumaczy Artur Koman, prezes zarządu Checly.

Warto przeczytać: Globalny potencjał polskiego startupu. AstroTeq.ai monitoruje aktywność sejsmiczną i prognozuje trzęsienia ziemi

Technika działania

Narzędzie wykorzystuje w swojej pracy sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Na podstawie zaawansowanej analizy danych jest w stanie wskazać anomalie, z którymi mogą wiązać się niebezpieczne sytuacje dla firmy. Rolą oprogramowania jest wykrycie nieprawidłowości i sugerowanie optymalnych rozwiązań sytuacji. Ostateczna decyzja zawsze ma należeć do managera.

„System będzie w stanie wykrywać problemy na wczesnym etapie i podpowiadać menedżerom, co powinni zrobić. Przykładem może być sytuacja, w której serwisanci zajmują się dużą naprawą, podczas gdy problem leży w małym elemencie, takim jak uszczelka. System sztucznej inteligencji może pomóc w identyfikacji takich przypadków, sugerując prostsze i tańsze rozwiązania” – mówi Artur Koman.

Współpraca Checly i Politechniki Lubelskiej

W celu popularyzacji oferowanego przez startup narzędzia i dalszego rozwoju jego funkcji nawiązano współpracę z Politechniką Lubelską. Naukowcy wierzą, że narzędzie może być prawdziwą rewolucją w obszarze zarządzania ryzykiem przedsiębiorstw. Może być ono z powodzeniem stosowane także przez pracowników uczelni. 

„Sztuczna inteligencja to przyszłość, od której nie uciekniemy. Wykorzystywanie jej w sposób mądry i przemyślany może przynieść wiele korzyści. Na przykład, narzędzia do analizy danych mogą pomóc np. w kontroli jakości czy monitorowaniu stanu wyposażenia. Dzięki temu problemy można wykrywać wcześniej i szybko je naprawiać” – tłumaczy prof. Łukasz Skowron z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Czas pokaże, czy wspólne działanie obu podmiotów pomoże menedżerom ułatwić procesy decyzyjne i zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach. 

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja głównym obszarem zainteresowania polskich startupów medycznych

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.