Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Hongkong wciąż najdroższym miastem świata. Polskie miasta zaliczają niebezpieczny awans

Najdroższe miasta

Już od pięciu lat Hongkong jest liderem rankingu najdroższych miast świata. Choć w czołówce wciąż próżno poszukiwać krajowych aglomeracji, to ich wyraźny awans może niepokoić.

Ranking najdroższych miast świata został przygotowany przez firmę Mercer. Opracowując go, wzięto pod uwagę aż 200 czynników kształtujących koszty życia w danym mieście. Należą do nich między innymi koszty transportu, jedzenia, ubrań, a także rozrywki. Zdecydowanie najważniejszymi z nich były jednak ceny mieszkań i poziom inflacji. Ranking 226 światowych miast opublikowano w serwisie 300gospodarka.pl.

Warto przeczytać: Dominują premie, rośnie znaczenie rozwoju osobistego. Pożądane benefity pracownicze w 2024 roku

Najdroższe miasta świata

Choć pozycje liderów zestawienia należą do miast azjatyckich, to finalnie połowa pierwszej dziesiątki należy do miast w Europie. Już po raz piąty z rzędu najdroższym miastem świata został Hongkong. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Singapur. Co ciekawe, kolejne cztery miejsca należą do miast szwajcarskich. Zajęły je kolejno: Zurych, Genewa, Bazylea i Berno. Poniżej pierwsza dziesiątka rankingu:

  1. Hongkong
  2. Singapur
  3. Zurych
  4. Genewa
  5. Bazylea
  6. Berno
  7. Nowy Jork
  8. Londyn
  9. Nassau
  10. Los Angeles.

Do najdroższych miast Europy spoza dziesiątki należą jeszcze: Kopenhaga, Wiedeń, Paryż, Amsterdam oraz Berlin.

Polskie miasta gonią czołówkę

W przypadku polskich miast w tym rankingu trudno się cieszyć faktem, że zaliczają one duże wzrosty. Choć wciąż zajmują dalekie miejsca, to ewidentnie widać, że szybko stają się coraz droższymi miejscami do życia. Najwyższe, bo 135. miejsce zajmuje Warszawa. W porównaniu z zeszłorocznymi wynikami to wzrost o 35 pozycji. Drugie z polskich miast to Wrocław. Znajduje się na 169. miejscu rankingu (awans o 17 pozycji). Kraków zajął w tym roku 175 pozycję. Oznacza to wzrost o 15 miejsc w ciągu roku.

Prognozowany wzrost poziomu inflacji i wciąż rosnące ceny mieszkań sprawiają, że w przyszłorocznym zestawieniu nasze miasta mogą zaliczyć kolejne spektakularne awanse. Może więc warto pocieszać się faktem, że polskie podmioty zyskują na znaczeniu również w innych, bardziej pozytywnych rankingach.

Warto przeczytać: Ranking najszybciej rozwijających się firm. Liczne grono polskich przedstawicieli

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.