Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Latający samochód coraz bardziej realny? Chiński producent podał datę premiery

Xpeng AeroHT

Już w roku 2026 pierwsi klienci będą mogli korzystać z latającego samochodu od chińskiej spółki Xpeng AeroHT. Taką informację przekazał w rozmowie z CNBC jeden z jej prezesów.

Xpeng AeroHT to spółka zależna firmy Xpeng, producenta samochodów elektrycznych. Firma ma już za sobą pierwsze sukcesy w branży latających samochodów. W 2023 roku wprowadziła na rynek Land Aircraft Carrier. To duża ciężarówka posiadająca dwumiejscowego elektrycznego drona. Można go z powodzeniem odłączyć od niej tak, by pasażerowie mogli wznieść się nim w powietrze.

Warto przeczytać: Startup Wayve ze wsparciem w kwocie 1 mld dolarów. Tworzy oprogramowanie do pojazdów autonomicznych

Latający samochód kolejnym produktem Xpeng AeroHT

Obecnie spółka koncentruje się na wprowadzeniu na rynek latającego samochodu. Jeden z prezesów spółki, Brian Gu, w rozmowie z CNBC powiedział, że wydarzy się to w 2026 roku. Natomiast jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona przedsprzedaż pojazdu. Optymizm Gu jest motywowany lokalizacją, w której pojazd ma być użytkowany. 

„Powodem naszej pewności jest to, że projektujemy to urządzenie do użytku nie w ośrodkach miejskich, ale na obrzeżach malowniczych obszarów, gdzie będziemy współpracować z gminami w celu stworzenia latających parków i stref latania, które pozwolą ludziom cieszyć się lataniem bez problemów z uzyskaniem wszystkich skomplikowanych zezwoleń” – powiedział CNBC Gu.

Latanie w mieście będzie trudniejsze

Według informacji CNBC latający pojazd jest w trakcie certyfikacji w chińskim organie regulacyjnym ds. lotnictwa. O ile początkowe zastosowanie pojazdu nie będzie wymagało od użytkowników specjalnych zezwoleń, to ekspansja rozwiązania do miast będzie już trudniejsza.

„W miarę zbliżania się do ośrodków miejskich potrzebne będą specjalne licencje, a uzyskanie zgody będzie znacznie trudniejsze” – powiedział Gu.

Wszystko wskazuje na to, że choć możliwości wykorzystania pojazdu będą ograniczone, to termin jego upublicznienia może być realny. To od sukcesu wprowadzenia zależeć będzie również dalsza droga latających samochodów Xpeng AeroHT. 

Źródło grafiki: Xpeng AeroHT

Warto przeczytać: Kolejkowo pozyskało ponad 3 mln zł z emisji akcji i przygotowuje się do debiutu giełdowego

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.