Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Masowe zwolnienia nie dotkną Polski? Optymistyczne dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Masowe zwolnienia

Światowe korporacje ograniczają koszty poprzez masowe zwolnienia. Jednak to może być trend, który nie będzie dotyczył krajowego rynku pracy. Tu wciąż zapotrzebowanie na pracownika jest duże. Pokazują to dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pracownicy, zwłaszcza dużych korporacji, mogą w ostatnim czasie odczuwać niepokój. Zahamowanie koniunktury gospodarczej powoduje, że to właśnie one coraz częściej przeprowadzają masowe zwolnienia. Niedawno pisaliśmy o tego typu działaniach ze strony Nike’a i Tesli. Czy czeka to również polskich pracowników?

Optymizm może wywołać badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dane pozyskane przez instytut w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury pokazują, że spora część firm planuje raczej zwiększenie zatrudnienia.

Warto przeczytać: Fala zwolnień u globalnych gigantów. Najwięksi gracze planują redukcje etatów

Wzrost zatrudnienia czy masowe zwolnienia?

Do końca kwietnia 12% firm zatrudniło nowych pracowników. Choć nie jest to imponująca liczba, to przyszłościowe deklaracje mogą spowodować większy optymizm. W kolejnych miesiącach roku zwiększenie zatrudnienia planuje dwa razy więcej firm, a więc 24% badanych. Co więcej, ponad połowa przedsiębiorstw, które w tym roku zwiększyły ilość pracowników, zamierza zrobić to ponownie w bieżącym roku. To deklaruje 69% takich podmiotów.

To oczywiście nie sprawia, że zwolnienia nie dotyczą krajowego rynku pracy. Ich ilość obecnie jest jednak niższa niż procent nowych rekrutacji. Na redukcję etatów do końca kwietnia zdecydowało się 7% badanych firm. Plany jej przeprowadzenia w kolejnych miesiącach planuje 11% podmiotów. Oczywiście ta sytuacja może się zmienić na skutek zmian gospodarczych. Mogą one skłonić większą ilość firm do szukania oszczędności poprzez ograniczenie zatrudnienia. Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywne wyniki badań, których w ostatnim czasie nie pojawia się zbyt wiele.

Warto przeczytać: Sztuczna inteligencja to mocny punkt sektora MŚP. Radzi sobie lepiej z AI niż duże firmy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.