Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nadchodzi czas giełdowych debiutów? Optymistyczne sygnały ze Stanów Zjednoczonych

debiuty w USA

Okres stagnacji na rynkach giełdowych być może powoli odchodzi w zapomnienie. Liderzy startupów widzą pozytywny odzew na IPO konkurentów. Tym samym również przygotowują swoje projekty na pierwszą publiczną ofertę.

Notowania giełdowych debiutantów z pewnością oddziałują na wyobraźnie i procesy decyzyjne właścicieli startupów. Wystarczy przypomnieć debiut giełdowy Reddit. Opisywane przez nas przygotowania do IPO firmy zakończyły się w marcu bieżącego roku. Już w dniu debiutu akcje spółki podskoczyły o 48%. Jeszcze lepiej było w przypadku Trump Media&Technology Group Corp. Tu wzrost notowań wyniósł aż 55%.

Warto przeczytać: Stany Zjednoczone liderem w inwestycjach VC w I kwartale 2024 roku. Wnioski z raportu Venture Pulse

Navan w przededniu IPO

Nic dziwnego, że inne startupy poważnie przygotowują się do wejścia na giełdę. Bliski tego kroku jest Navan. To amerykańska platforma do zarządzania podróżami i wydatkami. Startup już teraz jest wyceniany na 9,2 mld dolarów. Jego szef Ariel Cohen, w rozmowie z CNBC powiedział, że firma zamierza wejść na giełdę jeszcze w tym roku. Cohen nie chciał jednak podawać konkretnej daty, twierdząc, że sytuacja może się zmienić w obliczu negatywnych wydarzeń gospodarczych.

Debiuty w USA wzbudzają uwagę inwestorów

Historie Reddit i Trump Media&Technology są sporą zachętą nie tylko dla właścicieli startupów. Oddziałują przede wszystkim na inwestorów, którzy wyczekują informacji o kolejnych debiutantach. Choć inwestycja w nie może się wiązać z wysokim zyskiem w krótkim okresie, to należy pamiętać, że jest to jednak także duże ryzyko. 

Brak historii giełdowej spółki może kształtować jej wysoką zmienność cenową. Także początkowa wartość akcji może być przeszacowana, przez co inwestycja w długim okresie może okazać się nieopłacalna. 

Rok 2023 był najgorszym pod względem liczby giełdowych debiutów w ostatnich latach. Niezależnie od innych zmiennych już teraz zapowiada się, że obecny będzie od niego znacznie lepszy. 

Warto przeczytać: QNA Technology planuje komercyjną linię produkcji kropek kwantowych. Środki pozyska z emisji akcji

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.