Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co piąte miejsce pracy zniknie przez AI. Wnioski z raportu Adecco

rynek pracy

Rewolucja czeka globalny rynek pracy w ciągu najbliższych pięciu lat. A jak jest rewolucja, to muszą być też ofiary. Tymi mają być pracownicy administracji, sektora bezpieczeństwa, przemysłu i handlu. Czyli praktycznie wszyscy.

Raport Adecco jako głównych aktorów zapowiadanej rewolucji wskazuje sztuczną inteligencję i automatyzację. Rozwój tych dziedzin ma spowodować znaczną redukcję etatów w perspektywie najbliższych pięciu lat. Z badania wynika, że już 41% firm wykonuje procesy zmierzające do finalnego zmniejszenia zatrudnienia. 

Warto przeczytać: Polacy chcą pracować w IT, ale firmy niekoniecznie chcą ich zatrudniać. Kością niezgody jest AI

Prognozowana likwidacja miejsc pracy

Według raportu diametralnie zmieni się rzeczywistość na rynku pracy. Najlepiej widać to w liczbach. W wyniku rozwoju technologicznego z rynku pracy zniknie około 23% obecnych miejsc pracy. W ujęciu liczbowym zlikwidowanych zostanie 83 mln stanowisk. W ich miejsce powołane zostanie 69 mln nowych. To oznacza finalny ubytek 14 mln miejsc pracy. Szansą na utrzymanie zatrudnienia dzięki nowym stanowiskom jest stałe podnoszenie swoich kompetencji.

„Wyzwanie polega na przewidywaniu, jak technologie mogą zarówno eliminować, jak i tworzyć miejsca pracy. […] Elastyczność oraz gotowość do ciągłego uczenia się i rozwijania nowych kompetencji staną się kluczem do przetrwania i rozwoju w nowym środowisku pracy” — wyjaśnia Dorota Gardoń, Senior Learning & Growth z BPSC.

Pracodawcy wolą talenty z zewnątrz

Konieczność samodoskonalenia wynika również z dalszej części raportu. Pracodawcy mają świadomość tego, że rozwój technologiczny może znacząco ułatwić im prowadzenie biznesu. Niepokojącym dla pracowników może być jednak fakt, że wolą go realizować z pomocą zewnętrznych specjalistów. Zaledwie 34% zarządzających biznesem deklaruje, że chce inwestować w rozwój obecnych pracowników. 66% liderów chce rozwijać swój biznes z pomocą nowych, pozyskanych do pracy zewnętrznych talentów. 

Ponad połowa liderów uważa, że zarządy firm nie są obecnie przygotowane do szans, które niesie ze sobą rozwój technologiczny. Zwłaszcza mowa o sztucznej inteligencji. Tak uważa 57% badanych. Dużą szansą dla pracowników na dalszą karierę zawodową może być lepsze poznanie AI. W ten sposób łatwiej będzie można udowodnić swoją przydatność na nowoczesnym rynku pracy.

Warto przeczytać: Światowe firmy nie są gotowe na zastosowanie AI w ich strukturach. Tak uważają ich liderzy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.