Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Światowe firmy nie są gotowe na zastosowanie AI w ich strukturach. Tak uważają ich liderzy

zastosowanie AI

Choć wdrażanie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję jest priorytetem światowych firm IT, to większość z nich nie jest gotowa na ich pełne zastosowanie. Takie wnioski płyną z badania Lenovo Group Ltd.

Chińska firma, która dostarcza oprogramowanie, sprzęt i usługi dla przedsiębiorstw, przeprowadziła wśród ich liderów badanie dotyczące sztucznej inteligencji. Na tematy z nią związane przepytano 750 przedstawicieli kontrahentów Lenovo. O wynikach ankiety jako pierwszy poinformował Bloomberg.

Warto przeczytać: Otwarcie Izby AI w Warszawie. Zrzesza polskie startupy i przedsiębiorstwa zajmujące się sztuczną inteligencją

Coraz większe wydatki z daleką perspektywą zwrotu

Badani wskazują na pośpiech, z jakim do ich przedsiębiorstw wprowadzane są narzędzia AI. W związku z nim aż 96% z nich spodziewa się w ciągu najbliższego roku zwiększenia wydatków. Liderzy firm patrzą na AI jako na długoterminową inwestycję. 42% z nich nie spodziewa się zwrotu wydatków poniesionych na jej wprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat.

Pośpiech rodzi nieprzystosowanie

Być może tego typu postawa wynika również ze świadomości niedostosowania obecnych możliwości przedsiębiorstw do zaimplementowania w nich nowych rozwiązań. Respondenci wskazują, że infrastruktura obliczeniowa ich korporacji nie jest przystosowana, by w pełni korzystać z narzędzi AI. Ponadto, w większości przypadków nie przygotowano jeszcze zasad korporacyjnych. Miałyby one na celu regulację etycznego użytkowania sztucznej inteligencji.

Pośpiech we wprowadzeniu AI do przedsiębiorstw jest związany z presją otoczenia. Każda z dużych firm nie chce pozostać w tyle w tym wyścigu. Przeciwnie. Dzięki sztucznej inteligencji dąży do zapewnienia sobie przewagi i osiągnięcia wymiernych, rynkowych korzyści. 

W świetle rosnących lawinowo wydatków przeznaczanych na te narzędzia, przy jednoczesnym nieprzygotowaniu do ich pełnego wykorzystania rodzi się pytanie — czy duże przedsiębiorstwa nie zaczynają powoli zjadać własnego ogona? Trudne zadanie może czekać niebawem dyrektorów IT. Będą oni musieli w krótkim czasie udowodnić zasadność poniesionych przez firmę wydatków.

Warto przeczytać: Ogromne inwestycje w startupy AI. Giganci technologiczni jak Microsoft czy Amazon nie chcą pozostać w tyle

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.