Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polska spółka pożądanym partnerem. Creotech Instruments dostawcą sond kosmicznych dla misji ESA

Creotech Instruments

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zrealizuje kosmiczną misję badawczą „Plasma Observatory”. Jej ważną częścią ma być Creotech Instruments, którego zespołowi przypisano szereg zadań inżynierskich.

„Plasma Observatory” ma na celu analizę przepływów energii w plazmie otaczającej Ziemię. By je zbadać, stworzony zostanie wielki czworościan o boku, którego długość będzie przekraczać 100 tys. km. W przestrzeni kosmicznej między Ziemią a Księżycem uformuje go sześć sond kosmicznych wraz ze statkiem „matką”. To właśnie te sondy będą oparte na zmodyfikowanej platformie HyperSat firmy Creotech Instruments.

„Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni i podekscytowani, że ESA wybrała naszą firmę do przystosowania platformy HyperSat dla potrzeb misji Plasma Observatory. To dopiero siódma z flagowych misji eksploracyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej klasy M. Nasz zespół jest gotowy na to wyzwanie. Rozpoczęcie realizacji projektu planujemy w najbliższym czasie i wierzymy, że nasze innowacyjne podejście przyczyni się do sukcesu tej misji. Dla Creotech to duża szansa na dalszy rozwój i umocnienie naszej pozycji na międzynarodowym rynku kosmicznym w roli dostawcy kompleksowych rozwiązań satelitarnych o najwyższym poziomie jakości” – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Warto przeczytać: Startupy sektora kosmicznego nie zwalniają tempa. Kolejne duże rundy finansowania

Creotech Instruments z szansą na kolejną misję

Choć start misji jest planowany na 2037 rok, to kontrakt na opracowanie sond rozpocznie się już w III kwartale 2024 roku. Jego wartość to 3,95 mln euro, a prace potrwają 2 lata. Fazy A i B1 projektu obejmują oceny wykonalności i wstępny projekt misji wraz z sondami kosmicznymi. Jeśli misja zostanie wybrana przez ESA do dalszej realizacji, spółka Creotech Instruments będzie miała szansę wykonać zaprojektowane urządzenia. Decyzja o wyborze misji do realizacji ma zapaść w 2026 roku.

Obecnie spółka pełni funkcję lidera projektu w misji EagleEye. To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora kosmicznego. Termin wystrzelenia największego i najbardziej zaawansowanego w historii Polski satelity zostanie niebawem ogłoszony. Ma się to odbyć jeszcze tego lata.

Warto przeczytać: Polski satelita przełomowym projektem. EagleEye jeszcze w tym roku poleci w kosmos

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.