Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Propozycja nowej ulgi dla przedsiębiorców. Ma ona dotyczyć zrównoważonego rozwoju

ulgi dla przedsiębiorców

Wprowadzenie tzw. „ulgi na zrównoważony rozwój” to rekomendacja środowiska przedsiębiorców dla nowego rządu. Miałoby to ułatwić dostosowanie rodzimego biznesu do unijnej dyrektywy CSRD i tym samym rozszerzyć listę ulg dla przedsiębiorców.

Powyższa dyrektywa jest zaleceniem Komisji Europejskiej dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Od początku bieżącego roku nowym obowiązkiem przedsiębiorców jest upublicznianie i rozliczanie realizacji celów zrównoważonego rozwoju w ramach raportowania niefinansowego ESG. 

Raport za rok obrachunkowy 2024 dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 pracowników, które osiągają obrót netto większy niż 40 milionów euro lub posiadają sumę aktywów przekraczającą 20 milionów euro. W kolejnych latach obejmie on również inne podmioty. Za rok 2025 ten obowiązek będzie spoczywał także na firmach zatrudniających powyżej 250 osób. W kolejnym roku do ich grona dołączą małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie.

Warto przeczytać: PKO Bank Polski coraz mocniej stawia na ESG i nawiązuje współpracę ze startupami klimatycznymi

Ulga na zrównoważony rozwój pomoże dostosować się do zmian

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na fakt, że oprócz działań sprawozdawczych nowe przepisy wprowadzają konieczność dodatkowej inwestycji. 

„W 2025 największe przedsiębiorstwa będą zobligowane do przedstawienia raportu za rok obrachunkowy 2024. Wymaga to nie tylko dokładnego dokumentowania decyzji związanych ze zrównoważonym rozwojem, ale także nierzadko — podjęcia inicjatyw inwestycyjnych, np. rozwoju innowacji ekologicznych. Nasze badania wskazują, że główną przeszkodą dla firm dla angażowania się w projekty innowacyjne są ograniczenia finansowe” – tłumaczy Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Działu Consultingu, Ayming Polska oraz Przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Propozycją mającą ułatwić dostosowanie się do zmian jest wprowadzenie tzw. „ulgi na zrównoważony rozwój”. Swoim zasięgiem mogłaby ona objąć między innymi inwestycje w odnawialne źródła energii, realizację projektów społecznych, prowadzenie działań proekologicznych, a także wsparcie społeczne i promowanie odpowiedzialnej gospodarki. Wnioskodawcy sugerują również rozszerzenie zakresu ulgi podatkowej obowiązującej obecnie na mocy ustawy o CIT.

„W ramach art. 18ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono ulgę podatkową mającą na celu promowanie działalności sportowej, kulturalnej i naukowej. W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska i koniecznością dostosowania się do europejskich wytycznych w tym obszarze zaproponowaliśmy rozszerzenie zakresu tej ulgi. Nowe przepisy miałyby obejmować wydatki na działania proekologiczne, w tym na budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, recykling surowców, oraz inicjatywy mające na celu redukcję zanieczyszczeń środowiska” – komentuje Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Przykład włoski i francuski

Przedsiębiorcy, apelując o zmiany, podkreślają, że preferencyjne rozwiązania dla biznesu już funkcjonują w niektórych państwach UE.

We Włoszech „ulga na innowacje technologiczne i cyfrowe oraz transformację ekologiczną”, daje możliwość uzyskania zwrotu do 15% kosztów inwestycji. Działania kwalifikowane muszą obejmować innowacje dążące do transformacji ekologicznej. Samo wsparcie może wynieść nawet 2 mln euro. Francuski projekt C3IV uzyskał już aprobatę Komisji Europejskiej. Pełny zakres ulgi ma być zatwierdzony w najbliższych miesiącach.

W założeniach przedsiębiorców ulga na zrównoważony rozwój ma być rozwiązaniem bardziej kompleksowym niż jej włoski i francuski odpowiednik.

„W porównaniu do inicjatyw włoskiej i francuskiej, nasza propozycja wydaje się bardziej złożona i kompleksowa, ponieważ oprócz inwestycji w ekologiczną transformację, obejmuje m.in. realizację projektów społecznych czy promowanie odpowiedzialnej gospodarki” – kończy Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Warto przeczytać: ESG Institute wprowadzi platformę do raportowania niefinansowego opartą o sztuczną inteligencję

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.