Projekt SEMOViS, który jest finansowany przez Europejską Agencją Kosmiczną zostanie zrealizowany przez Scanway oraz Marble Imaging. Polska firma zobowiązała się do opracowania dla mikrosatelity demonstracyjnego dwóch teleskopów. Jeden z nich będzie w paśmie widzialnym z rozdzielczością poniżej 1 metra na piksel, dla przyszłej konstelacji do obserwacji Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR) rozwijanej przez partnera, niemiecką firmę Marble Imaging
„Podpisana umowa na docelową kwotę 3,2 mln EUR to rekordowy w historii Scanway kontrakt przeznaczony na realizację najambitniejszego z naszych dotychczasowych projektów. Wspólnie z Marble Imaging zamierzamy opracować pierwszą w Europie konstelację satelitów dostarczających multispektralne dane Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości – Very High Resolution (VHR). W segmencie New Space dotąd tylko jedna europejska firma jest zdolna dostarczać tego rodzaju rozwiązania, dzięki czemu możemy znacząco poszerzyć grono naszych potencjalnych klientów” – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.
Warto przeczytać: Startupy sektora kosmicznego nie zwalniają tempa. Kolejne duże rundy finansowania
Rekordowy kontrakt dla Scanway
To dobry czas dla polskiego sektora kosmicznego. Kilka dni temu informowaliśmy, że Creotech Instruments będzie dostawcą sond kosmicznych dla misji ESA. Teraz kolejna polska spółka podpisała kluczowy kontrakt dla dalszego rozwoju. W ramach projektu SEMOViS, Scanway otrzyma 3,2 mln euro na przygotowanie dwóch teleskopów. Całkowita wartość finansowania wynosi 3,94 mln euro. Wyniesienie demonstracyjnego satelity na niską orbitę Ziemi jest planowane na przełomie 2025 i 2026 roku.
Zawarta przez Scanway umowa obowiązuje przez 2 lata od dnia podpisania. Jest rozliczana na podstawie początkowej płatności oraz płatności za realizację poszczególnych etapów. Satelita demonstracyjny będzie wyposażony w teleskop o rozdzielczości (GSD) poniżej 1 metra na piksel w paśmie widzialnym (VIS). Cały satelita będzie ważył około 100 kg. Przetwarzanie danych będzie wykonywane za pomocą opracowanych przez Marble Imaging i Scanway algorytmów.
„W ramach realizowanego dla ESA projektu, Scanway po raz pierwszy dostarczy teleskop o rozdzielczości rzędu poniżej 1 metra z orbity około 500 km. To coraz częściej pożądany przez globalnych odbiorców ładunków użytecznych aspekt techniczny i kolejny ważny wyróżnik Scanway na tle konkurencji. Waga satelity wynosząca około 100 kg wskazuje też strategiczny dla nas kierunek możliwości dostarczania większych, cięższych i bardziej marżowych ładunków, co bardzo dobrze wpisuje się w rynkowe trendy, gdzie zarówno nasi krajowi, jak i zagraniczni dostawcy platform satelitarnych, mają w planach dalsze ich skalowanie celem obsługi coraz większych mikrosatelitów” – komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
Źródło grafiki: NewConnect
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)