MamBiznes.pl

Co to jest przychód?

Pobieranie danych ...

Często przy wypełnianiu różnorakich formularzy zastanawiamy się nad tym, czym w istocie jest przychód, jak bardzo różni się od dochodu itp. Niekiedy problem z rozróżnieniem tych dwóch terminów jest widoczny w przypadku składania różnych wniosków czy deklaracji majątkowych. Pomylenie tych dwóch rzeczy może sprowadzić nieporozumienia a nawet kłopoty.

Definicja dochodu

Dla uwierzytelnienia definicji dochodu posłużymy się stwierdzeniami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku.
 
W myśl art. 12 tejże ustawy  przychodami nazywa się w szczególności:

Przychód proporcjonalny do udziału

W razie zwrotu części tych wierzytelności przychód ustala się proporcjonalnie do udziału zwróconej części wierzytelności w jej ogólnej kwocie.

Przychody, które występują w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Ponadto przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast w sytuacji, kiedy przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, to wówczas następuje odpowiednie podwyższenie lub obniżenie tych przychodów o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Co nie jest przychodem?

Do przychodów nie są zaliczane następujące rzeczy:

W przypadku najmu

Jak mówi ustawa zarówno w przypadku najmu, jak i dzierżawy wszelkich rzeczy albo praw majątkowych oraz umów mających podobny charakter, do przychodów nie zalicza się:

Można również otrzymywać przychód tak zwany w naturze. Jego wartość oblicza się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w dniu osiągnięcia przychodu w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

Jak wcześniej zostało wspomniane w skład przychodu wchodzą również nieodpłatne świadczenia.

Ich wartość ustala się w następujący sposób:

Ustalenie tego, czy przedmiot umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych, albo umowy o podobnym charakterze zalicza się do składników majątku wynajmującego lub wydzierżawiającego bądź najemcy lub dzierżawcy albo używającego, może zostać określone jedynie w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznaje za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

Tego przepisu nie stosuje się jednak do wszystkich lokali. Istnieje kilka stanowiących wyjątek od tego zalecenia. Nie stosuje się tego przy udostępnieniu:

Natomiast w momencie kiedy nieruchomość, prawa majątkowe oraz inne rzeczy zbywane są odpłatnie to za przychodem z nich jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Na podstawie przeciętnych cen

W sytuacji, kiedy cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

W takim przypadku wartość rynkową nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia zawarcia umowy.

Gdy zdarzy się tak, iż wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, to wówczas organ podatkowy powinien wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub do wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

W razie:

organ podatkowy powinien określić wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych.

W sytuacji, kiedy wartość określona w opisany powyżej sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, to wówczas koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Pobieranie danych ...