MamBiznes.pl

Czy dostanę zasiłek macierzyński, skoro mąż pobiera już inne świadczenia?

Pobieranie danych ...

ZUS oddaje zaległe zasiłki wychowawcze tylko do czerwca 2004 r. Byłam w ciąży i urodziłam dziecko 1 czerwca 2005r. Z kolei mój mąż był w tym czasie na zasiłku wychowawczym na starsze dziecko. Pod koniec urlopu wychowawczego okazało się, że mój mąż nie może być w tym samym czasie na wychowawczym, co ja na macieżyńskim. Skończyło się to na oddaniu pieniędzy MOPS-owi za 2 miesiące. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że te 2 ” bazprawne” miesiące spowodowały lukę w jego zatrudnieniu. Czy mogłam być na macierzyńskim, kiedy mój mąż jest na wychowawczym (od 09.2005 do 06.2006)?

Nie ma takiej możliwości, aby Pani mogła być na zasiłku macierzyńskim, a Pani mąż na zasiłku wychowawczym, gdyż po prostu w obecnym stanie prawnym, nie funkcjonuje już pojęcie zasiłku wychowawczego. Obecnie osoba korzystająca z urlopu wychowawczego, może ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, który zastąpił zasiłek wychowawczy. Pomoc ta przyznawana jest w oparciu o ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Warunkiem otrzymania tego dodatku, jest nabycie uprawnień do zasiłku rodzinnego.

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu. W takim przypadku zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (tj. 16, 18 lub 26 tygodni, skrócone o 2 tygodnie). Po rozwiązaniu umowy o pracę w okresie ciąży z ww. przyczyn, byłej pracownicy (której nie zapewniono innego zatrudnienia) do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia przysługuje także pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę, na podstawie art. 177 § 3 K.p., została przedłużona do dnia porodu.

Reasumując: prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje Pani, jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza 504,00 zł. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko i wyłącznie pracownicy, która w okresie zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. A zatem, aby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego musiałaby Pani pracować. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługiwałoby Pani mężowi, jeśli przerwał by on zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i to tylko w przypadku Pani śmierci.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 r., nr 228, poz. 2255 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...