MamBiznes.pl

Czy firma może zmienić wysokość pensji w trakcie w urlopu?

Pobieranie danych ...

W czerwcu 2006 r. zaszłam w ciążę. Od lipca przebywałam na zwolnieniu lekarskim (do końca ciąży). W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim dostałam drogą e-mailową informację: „Dnia 16 listopada 2006 został podpisany nowy Regulamin Wynagradzania
Znalazł się w nim zapis, iż premie i prowizje nie ulegają pomniejszeniu z tytułu nieobecności a tym samym nie wchodzą do podstawy do zasiłku chorobowego. Powyższy zapis wchodzi w życie od 1 stycznia 2007 roku. Oznacza to, iż Pani zasiłek chorobowy od dnia 1 stycznia 2007 roku ulegnie przeliczeniu, a jego podstawę będzie stanowiło wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze. Analogiczne zasady stosuje się do innego typu zasiłków – macierzyńskiego, opiekuńczego.” Czy firma mogła zmienić w moim przypadku wysokość zasiłków. Ja miałam przecież wyliczoną średnią pensję z ostatnich 12 miesięcy i moim zdaniem taką kwotę powinnam otrzymywać do zakończenia urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 42. w ust. 1 ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z poz zm.) premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Zatem podstawę wymiaru zasiłku stanowi zarówno podstawa wynagrodzenia, jak i wszystkie dodatkowe składniki (premie i prowizje) za ostatnie 12 miesięcy poprzedzające prawo do uzyskania zasiłku. Ponadto art. 43 powołanej ustawy stanowi, że podstawa wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Należy pamiętać, że świadczeniobiorca, zgodnie z art. 63. ust. 1, ma prawo wystąpić do ZUS z wnioskiem
o ustalenie uprawnień do zasiłku macierzystego. Ponadto pracownikowi, za czas urlopu, przysługuje takie wynagrodzenie jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zaś zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu lub z okresu 12 miesięcy, jeśli wysokość wynagrodzenia ulega znacznym wahaniom stanowi o tym art. 172 kodeksu pracy. Zatem bez względu na zmiany w regulaminie wynagrodzenia pracodawca w trakcie urlopu, wypoczynkowego, będącego następstwem urlopu macierzyńskiego nie ma prawa obniżyć wynagrodzenia tej pracownicy.

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...