MamBiznes.pl

Czy mogę zmienić pracownikowi umowę na czas określony z czasu nieokreślonego?

Pobieranie danych ...

Czy poprzez zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego możemy zmienić umowę o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony? Jeżeli nie, to podpowiedzcie jak można załatwić tę sprawę. Nie chcemy zwalniać pracownika dyscyplinarnie ale coś musimy w tej kwestii zrobić. Może rozwiązać umowę za porozumieniem stron, a potem zawrzeć nową umowę na czas określony? Czy byłoby to zgodne z obowiązującym prawem?

Nie ma żadnego problemu, aby Państwo rozwiązali z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony , a następnie podpisali z nim umowę na czas określony. Możecie Państwo również rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron a następnie nawiązać z pracownikiem kolejny stosunek pracy. Możliwości tutaj jest zatem wiele i są one wszystkie zgodne z obowiązującym prawem. Umową na czas określony jest umowa o pracę zawierająca określenie czasu, na jaki ją zawarto. W umowie tej strony oznaczają moment jej rozwiązania datą kalendarzową. Jak każda umowa o pracę, także umowa na czas określony jest dobrowolnym stosunkiem zobowiązaniowym stron zawierających umowę oraz podlega rygorom wynikającym z obowiązujących przepisów prawa pracy.

Do rozwiązania takiej umowy stosować należy odpowiednio art. 30 Kodeksu pracy. Wymienia on tryb rozwiązania stosunku pracy, w tym także umowy zawartej na czas określony. Zgodnie z art. 30 k.p. rozwiązanie umowy na czas określony następuje przez:

Natomiast umowa o pracę na czas nieokreślony nie zawiera w swej treści daty ani terminu rozwiązania umowy, dopóki nie nastąpi wypowiedzenie albo wygaśnięcie z innych przyczyn. Umowę o prace na czas nieokreślony można wypowiedzieć. W oświadczeniu o wymówieniu trzeba podać jego przyczynę. Okresy wypowiedzenia wynoszą:

Podstawowe cechy tej umowy to zakłada istnienie więzi prawnej między pracodawcą a pracownikiem, najpełniej chroni interesy pracownika (rygorystyczne zasady wypowiadania umowy) i najbardziej obciąża pracodawcę. W umowie tej musi być określony rodzaj pracy, dla której jest ona zawarta (w przeciwnym razie nie można będzie jej uznać za umowę o pracę).

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...