MamBiznes.pl

Czy można otrzymać świadectwo pracy na życzenie?

Pobieranie danych ...

Czy pracownik może otrzymać na własne życzenie świadectwo pracy bez rozwiązywania istniejącej umowy o pracę, jeżeli jest mu to potrzebne do drugiego miejsca pracy?

Nie. Pracownik nie może na własne życzenie otrzymać świadectwa pracy. Może jedynie poprosić pracodawcę o wydanie opinii na jego temat. Opinia taka nie spełnia kryteriów świadectwa pracy, a jedynie jest pismem informacyjnym o pracowniku.

Zgodnie z art. 97 § 1 i § 1(1) kodeksu pracy (dalej: k.p.)w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi niezwłocznie świadectwo pracy chyba, że nawiązuje z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu dotychczasowego stosunku – w takim bowiem przypadku świadectwo pracy wydaje się na żądanie pracownika.

Warto podkreślić, że w świadectwie pracy należy podać informacje o okresie i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania albo okolicznościach wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto zamieszcza się w nim wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach, lecz tylko wtedy, gdy pracownik tego zażąda.

W przypadku umieszczenia w świadectwie pracy nieprawdziwych lub niepełnych informacji, pracownik może w terminie 7 dni od jego otrzymania żądać sprostowania, kierując w tej sprawie pisemny wniosek do pracodawcy.

W razie negatywnego rozpatrzenia wniosku przez pracodawcę pracownik może zwrócić się do sądu pracy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy. Termin skierowania takiego żądania wynosi 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia pracodawcy o odmowie sprostowania świadectwa pracy. Stanowi tak art. 97 § 2 (1) k.p. Sprostowanie świadectwa pracy może dotyczyć wszelkich zawartych w jego treści informacji, jak np. okres i rodzaj wykonywanej pracy, zajmowane stanowiska, sposób rozwiązania stosunku pracy itp.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...