MamBiznes.pl

Czy można pobierać zasiłek z dwóch tytułów?

Pobieranie danych ...

Prowadzę własną firmę, a jednocześnie jestem zatrudniona w innym przedsiębiorstwie na umowę o pracę. Jestem w ciąży. Odprowadzam składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności. Słyszałam, że mogę przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, aby podczas urlopu macierzyńskiego móc pobierać zasiłek chorobowy, a jednocześnie nie płacić pełnych składek do ZUS. Wiem, że w przypadku orzeczonej niezdolności do pracy będę mogła uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jednocześnie będę mogła nadal pobierać zasiłek macierzyński z ubezpieczenia pracowniczego. Jakie dokumenty należy złożyć?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, natomiast po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w przypadku, gdy jest ubezpieczony dobrowolnie.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego, albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez okres urlopu macierzyńskiego, tj. przez 16 tygodni w przypadku urodzenia pierwszego dziecka, 18 tygodni w przypadku urodzenia każdego kolejnego dziecka, 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka -za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego wypłaty jest konieczne zaświadczenie płatnika składek, wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników. Natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych np. prowadzących działalność gospodarczą jest niezbędne zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Zasiłek macierzyński może zostać wypłacony tylko z jednego tytułu, a zatem jeżeli płatnik składek ZUS opłaca składki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak również z tytułu działalności gospodarczej, ma prawo otrzymać tylko jeden zasiłek macierzyński.

Niezdolnością do pracy możemy nazywać taką sytuację, w której pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wykonywać określonych zadań bądź czynności wynikających z orzeczonej o niezdolności do pracy. W ZUS-ie wystarczy okazać jedno orzeczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wynikającej z ciąży.

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...