Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można pobierać zasiłek z dwóch tytułów?

Prowadzę własną firmę, a jednocześnie jestem zatrudniona w innym przedsiębiorstwie na umowę o pracę. Jestem w ciąży. Odprowadzam składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności. Słyszałam, że mogę przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, aby podczas urlopu macierzyńskiego móc pobierać zasiłek chorobowy, a jednocześnie nie płacić pełnych składek do ZUS. Wiem, że w przypadku orzeczonej niezdolności do pracy będę mogła uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, jednocześnie będę mogła nadal pobierać zasiłek macierzyński z ubezpieczenia pracowniczego. Jakie dokumenty należy złożyć?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, natomiast po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w przypadku, gdy jest ubezpieczony dobrowolnie.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego, albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez okres urlopu macierzyńskiego, tj. przez 16 tygodni w przypadku urodzenia pierwszego dziecka, 18 tygodni w przypadku urodzenia każdego kolejnego dziecka, 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – za okres przed porodem albo akt urodzenia dziecka -za okres od dnia porodu oraz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego wypłaty jest konieczne zaświadczenie płatnika składek, wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników. Natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych np. prowadzących działalność gospodarczą jest niezbędne zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Zasiłek macierzyński może zostać wypłacony tylko z jednego tytułu, a zatem jeżeli płatnik składek ZUS opłaca składki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak również z tytułu działalności gospodarczej, ma prawo otrzymać tylko jeden zasiłek macierzyński.

Niezdolnością do pracy możemy nazywać taką sytuację, w której pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wykonywać określonych zadań bądź czynności wynikających z orzeczonej o niezdolności do pracy. W ZUS-ie wystarczy okazać jedno orzeczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wynikającej z ciąży.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dn. 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.