MamBiznes.pl

Czy po skończeniu się umowy-zlecenia przysługuje zasiłek i urlop?

Pobieranie danych ...

Czy po zakończeniu pracy na umowę-zlecenie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Jeśli tak, to po ilu miesiącach i jakie muszą być spełnione warunki, aby taki zasiłek otrzymać? Czy ponadto przysługuje urlop płatny?

Po zakończeniu umowy zlecenia przysługuje Panu zasiłek dla bezrobotnych. Nie przysługuje Panu natomiast urlop. Na podstawie art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703) prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

Co ważne do 365 dni wymaganych do nabycia prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych zalicza się również okresy:

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnym zwolnionym z zakładów karnych i aresztów śledczych, zarejestrowanym w okresie 30 dni od dnia zwolnienia, jeżeli suma okresów wymienionych powyżej przypadających w okresie 18 miesięcy przed ostatnim pozbawieniem wolności oraz wykonywania pracy w okresie pozbawienia wolności wynosiła co najmniej 365 dni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę przed pozbawieniem wolności oraz 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pozbawienia wolności. W przypadku pozbawienia wolności w okresie pobierania zasiłku, po zwolnieniu z zakładu karnego lub aresztu śledczego przysługuje prawo do zasiłku na okres skrócony o okres pobierania zasiłku przed pozbawieniem wolności i w trakcie przerw w odbywaniu kary.

Umowa zlecenia nie jest rodzajem umowy o pracę (jest to umowa cywilnoprawna) a tylko z tytułu umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Tak więc o ile w samej umowie zlecenia nie ma odpowiednich zapisów dotyczących udzielania urlopu czy dni wolnych odpłatnych żaden urlop wypoczynkowy nie przysługuje.

Podstawa prawna: Art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...