MamBiznes.pl

Czy potrzebne jest wypowiedzenie?

Pobieranie danych ...

Mój tata nabył prawa do emerytury. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca nie dał mu wypowiedzenia, jednak uważa, że nie jest on już jego pracownikiem, ponieważ we wniosku o emeryturę tata napisał, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpi 31 sierpnia 2008 r. Czy to jest jednoznaczne z wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę?

Na początku należy powiedzieć, że wygaśnięcie stosunku pracy jest czymś innym niż jego rozwiązanie. Jeżeli chodzi o skutki prawne, tak samo postrzega się w praktyce wygaśniecie stosunku pracy i rozwiązanie przez którąś ze stron tego stosunku. A zatem osoba od 31 sierpnia 2008 r. roku nie jest już pracownikiem i w tym przypadku wypowiedzenie nie jest potrzebne, gdyż samoczynnie nastąpiło ustanie stosunku pracy.

Często praktyka pokazuje, że pracodawcy pomimo tego, iż kończy się im umowa z pracownikiem (ulega wygaśnięciu), stosują formę prawną, jaką jest wypowiedzenie. Jest to swoisty błąd, ponieważ procedura taka niczego nie wnosi do stosunku pracy, który zwyczajnie ustał z mocy samego zapisu, aktu woli stron.

Dla przypomnienia, zgodnie z art. 30 k.p. § 1. umowa o pracę rozwiązuje się:

Podstawa prawna

: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...