MamBiznes.pl

Czy praca w gospodarstwie rolnym liczy się do stażu?

Pobieranie danych ...

Od 1978 r. pracowałam w gospodarstwie teściów. W 2004 r. wraz z mężem zostaliśmy właścicielami. W tym czasie zmieniły się przepisy i gospodarstwo to stało się nieruchomością. Czy pracę w gospodarstwie można zaliczyć do stażu pracy?

Nie każdą pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym i nie zawsze pracodawca musi zaliczyć do stażu pracy. Muszą być spełnione ustawowe warunki. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

Przepisu nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. W wypadku gdy organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Dla wliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy wykonywanej w gospodarstwie rodziców wystarcza bowiem objęcie i rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa teściów, zaś dla wliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy wykonywanej w gospodarstwie teściów – objęcie i rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rodziców (uchwała Sądu Najwyższego z 8 czerwca 1993 r., I PZP 20/93; OSNC 1994/1/9, i wyrok SN z 14 października 1994 r., I PRN 82/94; OSNP 1995/2/23).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310).

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...